Reklama

XIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica, 5 VI 2010

W krainie miodem płynącej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna Lednica będzie krainą miodem płynącą. O. Jan Góra - charyzmatyczny dominikanin - już po raz czternasty zwołuje nad Jezioro Lednickie młodzież z całej Polski i z zagranicy. XIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą, zaplanowane na 5 czerwca, będzie przebiegało pod hasłem: „Kobieta - dar i tajemnica”.

Promieniowanie kobiecości

Reklama

W odniesieniu do przewodniej myśli tegorocznego spotkania, o. Jan Góra wyjaśnia: „Pragniemy zgłębić tajemnicę kobiety, uświadomić sobie doniosłość obecności kobiet pośród nas, poznać lepiej archetyp Ewy, misję Maryi, a w nich każdej kobiety, naszych matek i sióstr, a ostatecznie - Kościoła, który również jest kobietą, małżonką Chrystusa. Prawdziwy mężczyzna, tak jak Adam w raju, budzi się na widok kobiety. Stąd kobiecość jest skarbem i darem. Kobiety ubogacają i obdarowują nas sobą. Czynią nas wrażliwszymi i delikatniejszymi. To promieniowanie kobiecości jest bogactwem naszej polskiej, chrześcijańskiej kultury”.
W tym roku ludzie Lednicy podejmą refleksję nad rolą kobiety, wartością życia w czystości i wychowania do pięknej, prawdziwej miłości. - Będzie to hołd złożony przede wszystkim Maryi - wzorowi kobiety - zaznaczają organizatorzy spotkania. Dar i tajemnica kobiecości, czyli różnorodność aspektów kobiecej miłości, można będzie zobaczyć m.in. przez kontemplację wizerunków Matki Bożej, które przywiozą nad Lednicę delegacje z całej Polski. Będą też przywołane przykłady kobiet świętych z różnych czasów i miejsc, jak Maria Magdalena - nawrócona grzesznica, Weronika, która otarła twarz Chrystusa podążającego Drogą Krzyżową, Jadwiga - królowa czy Edyta Stein - wybitna uczona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

U źródeł chrzcielnych

Reklama

„Niech Pola Lednickie 5 czerwca zostaną zalane bielą naszych strojów oraz czystością naszych dusz i serc” - zachęca o. Góra. Przez biały strój młodzi ludzie pokażą światu, jak piękne i ważne jest życie w czystości. Powie też o tym przykład bł. Karoliny Kózkówny, której relikwie przekaże do Ośrodka Jana Pawła II na Polach Lednickich młodzież z diecezji tarnowskiej, na której terenie, w Zabawie, mieści się sanktuarium bł. Karoliny.
Biała szata będzie również nawiązywała do miejsca spotkania, czyli Lednicy jako źródła chrzcielnego Polski. Właśnie na wyspie na Jeziorze Lednickim, zwanej Ostrowem Lednickim, najprawdopodobniej miał miejsce chrzest Polski. To pierwsza i największa polska chrzcielnica, pamiętająca 966 r. Ponad 1000 lat później, w 1997 r., na Polu Lednickim, u źródeł chrześcijańskich początków Polski, zrodziła się myśl o rozwinięciu współczesnego dialogu z młodym pokoleniem. Odbyło się wtedy pierwsze lednickie spotkanie młodych. O. Góra wyjaśnia, że lednickie spotkania zainspirował sam Jan Paweł II przez swoje liczne wypowiedzi do młodych. Szczególnym wyrazem papieskiej obecności na Polach Lednickich w czasie pierwszego spotkania, w 1997 r., była jego osobista „asysta z powietrza”, kiedy to błogosławił uczestników z przelatującego nad nimi helikoptera. Ale okazało się, że to spotkanie, które miało być jednorazowym wydarzeniem, nie było ostatnie, lecz dało początek długiej drodze duszpasterstwa młodych ludzi. A zainteresowanie Jana Pawła II fenomenem Lednicy wciąż rosło, przejawiając się w corocznym przesłaniu, jakie kierował do zgromadzonych na spotkaniach lednickich w formie pisemnej, za pośrednictwem nagrania dźwiękowego czy taśmy wideo. Ojciec Święty Benedykt XVI - następca Papieża Polaka na Stolicy Piotrowej - również przez swoje przesłanie co roku towarzyszy młodzieży lednickiej. Tak będzie i tym razem. Ludzie Lednicy niecierpliwie oczekują na papieskie słowa.

Śpiewacy, tancerze i bębniarze mile widziani

Lednica zawsze jest rozśpiewana, szczególnie dzięki animacji Siewców Lednicy. Co roku powstaje specjalny hymn, wyśpiewujący przy dźwiękach bębnów przewodnie treści spotkania. Lednica jest też roztańczona. Specjalne zaproszenie kieruje zawsze do entuzjastów tańca. Każdy może włączyć się w procesję i wytańczyć swoje uwielbienie Boga. Ale trzeba pięknie zatańczyć, dlatego w dniu spotkania odbędzie się specjalna próba dla tancerzy reprezentujących różne style i stopnie zaawansowania w tej sztuce wyrażania treści i uczuć.
Jan Budziaszek czeka nad Lednicą na bębniarzy z całej Polski. Trzeba przyjechać z własnym instrumentem, aby razem stworzyć wielkie misterium. Za pomocą bębnów młodzi ludzie przemówią rytmem i siłą swoich uderzeń, aby przedstawić historię życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Będzie to wielkie i głośne wydarzenie.

Symbolika Lednicy 2010

Obok stałych punktów - spowiedź, wielka Eucharystia młodych i przejście o północy przez Bramę Rybę jako wyraz wyboru Chrystusa - każde spotkanie ma swoją specyfikę, wyrażaną na różne sposoby. Pomysłowość ludzi Lednicy nie zna granic i każdego roku na nowo zaskakuje. Tym razem pozdrowienie do młodych obok Papieża Benedykta XVI wygłosi za pośrednictwem połączenia wideo matka ks. Jerzego Popiełuszki, a będzie to miało miejsce w przeddzień jego beatyfikacji.
Wiele znaków tegorocznego spotkania wiąże się z kobietą jako darem i tajemnicą. Odbędzie się m.in. „Błogosławieństwo rąk kobiecych”, podczas którego kobiety wzniosą ręce ku górze, a mężczyźni przyklękną na znak czci wobec ich poświęcenia. W związku z Rokiem Kapłańskim w szczególny sposób zostaną zauważeni księża. Uczestniczki spotkania nad Lednicą skierują do nich listy, przypominające o tym, jak istotną rolę pełnią i jak ważni są w dzisiejszym świecie kierownicy duchowi. Listy już się piszą. Oczywiście, kobiety i dziewczęta zapewnią o swej stałej modlitwie za kapłanów. Nowo wyświęceni księża natomiast otrzymają dodatkowo specjalne ornaty lednickie. Każdy młody człowiek zostanie obdarowany książką (wraz z audiobookiem) dr Wandy Półtawskiej pt. „Eros et iuventus!”, podkreślającą godność kobiety, uczącą panowania nad ciałem, zachęcającą do wszechstronnego rozwoju.
Dla wszystkich będzie słodka niespodzianka od karpackich pszczelarzy: miód - symbol słodyczy kobiecej. To królewski dar! - mówią bartnicy. Sto tysięcy słoików miodu będzie opatrzonych logotypem Lednicy i napisem: „Kobieta słodka jak miód”. I jeszcze jedna niespodzianka: Dla upamiętnienia Ojca Świętego Jana Pawła II - wielkiego przyjaciela Lednicy jego imieniem zostanie nazwana nowa odmiana tulipanów. 5 czerwca kwiaty właśnie tej odmiany będą zdobiły Bramę Rybę.

Lednica trwa przez cały rok

Czerwcowe spotkanie nad Lednicą jest zawsze ukoronowaniem całorocznej pracy duszpasterskiej o. Góry i ludzi Lednicy, którzy spotykają się w Duszpasterstwie Akademickim Ojców Dominikanów w Poznaniu, a w soboty odbywają weekendowe rekolekcje nad Lednicą. Razem modlą się, również przez taniec i śpiew, czytają, sięgają szczególnie do spuścizny nauczania Jana Pawła II, rozmawiają i pracują. Co roku odbywają się spotkania skierowane do różnych grup wiekowych: Spotkanie Młodzieży (5 czerwca 2010 r.), Spotkanie Dzieci Lednicy (12 czerwca 2010 r.), Lednica Seniora (4 września 2010 r.), Lednica Motocyklistów (25 września 2010 r.). Cyklicznie odbywa się też Zlot Orłów (w lipcu - dla licealistów i studentów). Możliwe są spotkania dla zorganizowanych grup ze szkół lub parafii, zgłaszających się indywidualnie. W ciągu roku nad Lednicą organizowane są też rekolekcje. Coraz częściej nauki rekolekcyjne głoszą sami młodzi do młodych. - Lednica jest miejscem formacji i rozwoju ludzi, którzy wspólnie dojrzewają do świadomego i pełnego chrześcijaństwa, uczą się żyć według wartości, aby przekazać je kolejnym pokoleniom - wyjaśniają organizatorzy spotkań.
Codzienną bazę ludzi Lednicy stanowi Dom Jana Pawła II, uroczyście otwarty 31 marca 2007 r. Najważniejszą częścią Domu jest pokój-kaplica z fotelem, na którym Ojciec Święty siedział podczas historycznej wizyty w polskim parlamencie w 1999 r. Fotel ma certyfikat od śp. Macieja Płażyńskiego - ówczesnego marszałka Sejmu RP, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
Wśród pamiątek związanych z Janem Pawłem II są papieskie sutanny, mszały oraz rzeczy osobiste Ojca Świętego, w tym jego ręcznik i chusteczka, której używał w ostatnich latach swego życia. Jak z pewnością pamiętamy, papieska chusteczka była rekwizytem jednego z lednickich spotkań. Jest tam jeszcze wiele innych unikatowych przedmiotów i ciekawostek... O. Góra przeniósł nawet nad Lednicę Franciszkańską 3! Izba Domu Jana Pawła II została wyłożona dębowym parkietem pochodzącym z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie kard. Karol Wojtyła mieszkał przed wyborem na Stolicę Piotrową, a także wtedy, gdy jako Papież gościł w Krakowie. Każdy więc może tutaj chodzić po śladach Papieża Polaka i czuć się dobrze - a nawet jak u siebie, i to dosłownie. O. Jan Góra bowiem postanowił przekazać uczestnikom tegorocznego spotkania „Uroczysty akt nadania ziemi lednickiej młodzieży polskiej”. Jak tłumaczy, w ten sposób każdy może czuć, że to miejsce należy do niego, i zawsze może tu powracać jak do siebie. W celu aktywowania aktu własności, należy zarejestrować się na stronie internetowej: lednica2000.pl

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w szpitalu w Oleśnicy

2025-05-09 20:50

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Felek, któremu wstrzyknięto chlorek potasu do serca w 9 miesiącu ciąży nie był jedyny. W latach 2022-2024 w szpitalu w Oleśnicy pod pretekstem troski o zdrowie psychiczne kobiet zabito 378 dzieci, w tym wiele dzieci zdrowych oraz dzieci w zaawansowanych ciążach. Niestety, wiele wskazuje na to, że dzieci będą dalej ginąć! - alarmuje Fundacja Grupa Proelio.

Dotychczasowe protesty przyniosły pewne rezultaty: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie uśmiercenia Felka, Naczelna Izba Lekarska przekazała sprawę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej a Ministerstwo Zdrowia wszczęło kontrolę w sprawie Felka. Te działania są jednak stanowczo niewystarczające, a - co więcej - wiele ostatnich wydarzeń może wskazywać na to, że są to jedynie działania pozorowane.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Pasterz dobry

2025-05-06 08:59

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe Stock

Komentarz do Ewangelii na IV Niedzielę Wielkanocną roku C.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Strażaka w Nowym Gliniku

2025-05-11 23:38

ks. Przemysław Pelczar

Dzień Strażaka w Nowym Gliniku

Dzień Strażaka w Nowym Gliniku

Do kościoła filialnego w Nowym Gliniku przybyli reprezentanci licznych jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele Parlamentu RP, władz samorządowych, rodziny strażaków, mieszkańcy i goście.

Mszy św. przewodniczył ks. st. bryg. Jan Krynicki – Krajowy Kapelan Strażaków, a koncelebrowali: ks. Łukasz Hendzel – proboszcz Parafii w Jaśle Sobniowie, ks. Marian Putyra i pochodzący z Nowego Glinika ks. Adam Marek. W homilii m.in. podkreślono, że świętowany jubileusz przypadł w liturgiczną Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, która jest dniem odpustu świątyni filialnej w Nowym Gliniku. Kaznodzieja przypomniał, że Maryja wielokrotnie w historii Rzeczpospolitej budziła nadzieję w obliczu trudnych doświadczeń i życzył strażakom opieki Królowej Polski. Zaznaczył również, że głównym Patronem strażaków jest św. Florian, męczennik z III w., i że strażacy są nazywani Rycerzami św. Floriana. Wspomniano ponadto, że strażacy nie tylko podejmują walkę z ogniem, ale często także niosą pomoc w innych niebezpiecznych sytuacjach, jak chociażby w przypadku zeszłorocznej powodzi na Dolnym Śląsku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję