Fragment wystawy „Wybierz życie”. Według oficjalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie dokonuje się ponad 50 mln aborcji rocznie. Dla porównania - w czasie trwającej 6 lat II wojny światowej życie straciły 72 mln osób
Wystawa antyaborcyjna „Wybierz życie”, ze zdjęciami ludzkich płodów, od ubiegłego roku wędruje po wszystkich większych miastach Podkarpacia. Jednocześnie w całej Polsce odbywają się cztery takie ekspozycje i niemal wszędzie wywołują gorące emocje i dyskusje.
Na kilkunastu dużych plakatach widać szczątki dzieci po zabiegu aborcyjnym w różnych momentach ciąży. Krótkie komentarze mówią o większym respektowaniu praw zwierząt niż nienarodzonych dzieci, które po zabiegu aborcyjnym trafiają do kosza. Gwałciciel po dokonaniu zbrodni trafia do więzienia, a niewinne dziecko zostaje zabite - płynie wniosek z jednego z nich.
- Chcemy doprowadzić do zmiany nastawienia opinii publicznej. Kampania społeczna jest najskuteczniejsza wtedy, gdy szokuje, pokazując drastyczne naruszenie praw człowieka - mówi Jacek Kotula, prezes stowarzyszenia „Contra in vitro”, organizator wystawy.
Opierając się na wynikach badań CBOS, podaje, że w rezultacie podejmowanych działań w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przeciwników aborcji wzrosła z 30 proc. do 60 proc.
- Pyta Pan, z jakim odbiorem się spotykamy. 99 proc. oglądających uważa, że dobrze się stało, iż taka wystawa zawitała do ich miasta. Tłumnie przychodzi na nią młodzież w ramach lekcji przygotowania do życia w rodzinie. Wielu mówi i pisze do nas e-maile, że nie wiedziało wcześniej, iż to tak wygląda - mówi Kotula.
W wielu miastach władze nie zgadzają się na zainstalowanie wystawy na terenie zarządzanym przez magistrat. Wówczas organizatorzy zazwyczaj proszą o zgodę jakąś parafię. Gdziekolwiek jednak by się nie pojawiła, media informują o oburzeniu mieszkańców plakatami. W Rzeszowie poseł SLD Tomasz Kamiński złożył nawet powiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez stowarzyszenie „Contra in vitro”. - Autor wystawy dopuszcza się wykroczenia w sposób umyślny, bo ma na celu wywołanie zgorszenia i oburzenia - uzasadniał Kamiński.
Niechcący podać swojego imienia mężczyzna uważa wystawę za sianie nienawiści. - Dlaczego na siłę wszystkim narzucać czyjąś wolę? Chcą się skrobać, niech to robią. A wylewać z siebie nienawiść to niepodobne do dobrego katolika - twierdzi.
Przeciwnicy ekspozycji dowodzili swoich racji przede wszystkim troską o małe dzieci, które płaczą na widok tak drastycznych zdjęć. Nie podziela tej opinii psycholog Beata Rusiecka, która uważa, że odbiór dzieci jest uzależniony od reakcji rodziców. - Na podstawie obserwacji dziecka siedmioletniego, oglądającego zdjęcia z wystawy, nie stwierdzono zaburzonych reakcji emocjonalnych. Dziecko w dość dużym stopniu polega na wypowiedzi dorosłych - mówi Rusiecka w komentarzu dla portalu Fronda. - Wystawa może okazać się trudna do przyjęcia dla niektórych osób ze względu na powszechną niechęć wobec tematu śmierci i aborcji, które uznawane są za społeczne tematy tabu - dodaje.
Dużo dosadniej mówi trzydziestokilkuletni Krzysztof. - Prawda o aborcji może kłuć w oczy tylko tych, którzy nie lubią prawdy. Brutalne filmy, reklamy, a nawet bajki dla dzieci dziwnym trafem już nie rażą. Razi wystawa, która pokazuje prawdę - uważa.
Bez większych emocji obyło się natomiast w Przemyślu. Ekspozycja została ustawiona przed kościołem Świętej Trójcy kilka dni po I Komunii św. w parafii i oglądały ją dzieci obchodzące „biały tydzień” oraz ich rodzice. Nikt jednak nie protestował.
- Podjęliśmy tę inicjatywę, ponieważ problem jest poważny i chrześcijanin nie może być wobec niego obojętny. Do tej pory nie spotkałem się z negatywnym odbiorem wystawy w naszej parafii, spotkałem natomiast osoby, które były pod wrażeniem tego, co zobaczyły - mówi ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii Świętej Trójcy.
- Wystawa pokazuje prawdę na temat aborcji. Każdy powinien ją zobaczyć, na pewno ludzie wiele by zrozumieli. Walka o życie poczętego dziecka to moralny obowiązek każdego człowieka, dlatego że sam był kiedyś takim dzieciątkiem - uważa Anna z Przemyśla.
Agnieszka, choć uważa się za agnostyczkę, w zupełności popiera wystawę. - Prawda, choćby najokrutniejsza, jest lepsza niż hipokryzja i obłuda. Niech każdy ma prawo wyboru, czy chce stać po stronie zabijających czy zabijanych. Najwyższy czas zacząć walczyć w imieniu tych, którym ktoś odbiera prawo do życia. Najczęściej w imię wygody. Nieważne, czy wierzący, czy nie, musimy walczyć o prawdę! - mówi.
Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Krakowskiego Seniora.
Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 30 kwietnia 2025 r. w kościele św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa od godz. 13.30.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Fanom sportu Grzegorz Kleszcz kojarzy się przede wszystkim jako wybitny sztangista, mistrz Polski, brązowy medalista Mistrzostw Europy (2001), trzykrotny olimpijczyk (2000, 2004, 2008). Ale jego życie to również historia wielu zranień z dzieciństwa, afery dopingowej i licznych kontuzji, a wreszcie depresji, zniewoleń i uzależnień, które przyszły po zakończeniu kariery sportowej.
Nadużywałem alkoholu, "leczyłem się" marihuaną. Uciekałem od tej rzeczywistości coraz bardziej, znalazłem się nad krawędzią przepaści. Wychodziłem w lesie na polanę i krzyczałem do nieba, że ja nie chcę pełzać. Ja chcę latać. Boże, co ja mam robić i jak?! - wyznaje sportowiec.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.