Liechtenstein
Za życiem
Aborcja w Liechtensteinie pozostanie zabroniona. W przeprowadzonym 18 września referendum 52 proc. spośród ok. 36 tys. obywateli tego księstwa opowiedziało się przeciwko legalizacji przerywania ciąży. Za możliwością aborcji w ciągu pierwszych 12 tygodni było 47,7 proc. głosujących. W Liechtensteinie aborcja jest zabroniona i obłożona karą do roku pozbawienia wolności, również wówczas, gdy aborcji dokonano za granicą.
Już od początku przewidywano, że obywatelska inicjatywa proponująca możliwość dokonywania aborcji w pierwszych 12 miesiącach ciąży nie zakończy się sukcesem. Zdecydowanym przeciwnikiem liberalizacji obowiązujących przepisów aborcyjnych jest bowiem książę Alojzy III, który wyraźnie zdystansował się od tych żądań. Podkreślił, że w zliberalizowanej formie ustawa nie tylko zezwalałaby na przerwanie ciąży w ciągu 12 pierwszych tygodni, ale także umożliwiałaby przerwanie ciąży w każdej chwili, gdy okazałoby się, że dziecko może urodzić się niepełnosprawne.
Francja
Demony nienawiści
Reklama
Obrońcy życia biorący udział w pokojowej demonstracji przed szpitalem uniwersyteckim Tenon w Paryżu zostali brutalnie zaatakowani przez zwolenników aborcji. Do zdarzenia doszło 17 września. Interweniowała policja, która odgrodziła specjalnym kordonem ok. 30 modlących się działaczy pro-life od agresywnych uczestników kontrmanifestacji.
Obrońcy życia zostali obrzuceni jajkami, zabrano im banery i rzeczy osobiste. Niezależna reporterka na miejscu zdarzenia została zaatakowana przez kilku ludzi, którzy próbowali jej zabrać aparat fotograficzny. Ochroniła ją policja. Zaatakowano samochód, w którym jechała część obrońców życia, wykrzykiwano hasła bluźniercze i nawołujące do przemocy.
Demonstrację pro-life przed jednym z paryskich szpitali zorganizował kierujący antyaborcyjnym ruchem „SOS dla najmniejszych” emerytowany pediatra dr Xavier Dor, który w przeszłości był wielokrotnie aresztowany, osadzany w więzieniu i skazywany na karę grzywny za naruszanie prawa podczas demonstracji. Z powodu szykan, które go spotykały, w 1997 r. dr Dor zwrócił się do nuncjatury apostolskiej w Paryżu z prośbą o „azyl polityczny” w Watykanie.
Komentując ostatnie wydarzenia, dr Dor przyznał, że ryzyko, jakie podjęli obrońcy życia, jest niczym w porównaniu do losu nienarodzonych dzieci, które giną w szpitalu w wyniku aborcji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Chiny
Z Maryją w chińskiej wiosce
Ponadośmiometrową figurę Matki Bożej poświęcono w chińskiej wiosce Ershisiqingdi k. Baotou w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Wznosi się ona na placu o powierzchni 0,75 ha, któremu nadano imię Najświętszej Maryi Panny.
W uroczystości poświęcenia wzięło udział trzech biskupów, ok. 30 księży i ponad 3 tys. wiernych. 40 katolickich studentów, uczestniczących w obozie pod hasłem „Życie i wiara”, przedstawiło maryjny program artystyczny.
Plac z figurą Matki Bożej rozciąga się przed kościołem wzniesionym w 1904 r. Przed dwoma laty z pomocą finansową miejscowych władz podjęto remont budynków parafialnych. W kapliczce wewnątrz kościoła proboszcz urządził wystawę dewocjonaliów, szat liturgicznych i fotografii, ukazującą historię parafii. Patrzy on z optymizmem na przyszłość ewangelizacji w tej części Chin.
Ludzie
Kard. Mauro Piacenza
Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Mauro Piacenza stwierdził, że w Kościele zawsze istniały ruchy odśrodkowe, które chciały go jakoś „unormalnić”, przysposobić do mentalności świata. Nigdy natomiast nie miały takiego jak dziś rozgłosu. Ich siła wynika z reklamy, jaką robią im media - powiedział. Specyfiką współczesnych pseudoreformatorów jest dążenie do usprawiedliwienia grzechu, aby człowiek nie musiał się już otwierać na Boże miłosierdzie.
Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa stanął też w obronie celibatu. Jego zniesienie nie ustrzeże nas automatycznie od porzucania sutanny - zauważył. Statystki pokazują, że rozpada się aż 40 proc. małżeństw, zaś kapłanów, którzy porzucają stan duchowny, jest jedynie 2 proc. - zaznaczył kard. Piacenza. W jego przekonaniu, zniesienie celibatu nie poprawi też sytuacji powołaniowej. Wyznania chrześcijańskie, w których nie ma obowiązkowego celibatu, przeżywają dziś głęboki kryzys powołaniowy. My natomiast z tego kryzysu już powoli wychodzimy - zaznaczył włoski kardynał.
Cudzysłów
Marcin Luter byłby zadowolony z Benedykta XVI, z jego chrystologicznego ekumenizmu.
Kard. Kurt Koch - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan
Krótko
Amerykanie zaciskają pasa. Prezydent Obama przedstawił projekt redukcji długu publicznego o 3 biliony dolarów. Do tego poziomu USA mają dojść w 10 lat.
Niepokojące wieści o gospodarce w USA wywołały niemal panikę na giełdach. Akcje wszędzie potaniały. W obawie przed recesją taniały też surowce. Słabnie polska waluta.
Prezydent USA Barack Obama jest przeciwny uznaniu Autonomii Palestyńskiej bez zgody Izraela. USA zawetują próbę uznania Palestyny za 194. członka ONZ.
Prezydent Bronisław Komorowski przebywał z wizytą w USA. Przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przekonywał, że z obecnego kryzysu UE wyjdzie wzmocniona.
USA zgodziły się na modernizację samolotów wielozadaniowych F-16 należących do Tajwanu. Przeciw wartej ponad 5 miliardów dolarów decyzji amerykańskiej administracji ostro wystąpiły Chiny, które Tajwan traktują jako swoje terytorium.
Po sześciu latach przerwy Polacy mogą się znowu ubiegać o zieloną kartę, która daje prawo do stałego pobytu, pracy i edukacji w USA.
Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zgodził się na udział komisarza Janusza Lewandowskiego w kampanii Platformy Obywatelskiej - wyjaśnili urzędnicy Komisji.
Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności Włoch z „A+” do „A”. Rynki przyjęły tę decyzje entuzjastycznie.
Część brytyjskich deputowanych chce, aby rząd przeprowadził referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.
Pierwszy raz po upadku ZSRR wybory na Łotwie wygrała partia reprezentująca rosyjską mniejszość - Rosyjskie Centrum.
Chiny udzieliły Białorusi miliard dolarów kredytu. Pieniądze będą wykorzystane na bieżące potrzeby reżimu Łukaszenki.
W samobójczym ataku zginął były prezydent Afganistanu Burhanuddin Rabbani. Samobójca odpalił bombę w domu polityka. Był przyjęty jako wysłannik talibów.
Były premier Libii Al-Bagdadi Ali al-Mahmudi, zatrzymany w Tunezji, został skazany na 6 miesięcy więzienia za nielegalne przekroczenie granicy.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.