Najlepsi będą mogli wybierać spośród 14 ciekawych kierunków studiów, takich jak: teologia, kulturoznawstwo, italianistyka z elementami chrześcijaństwa, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, pedagogika, socjologia, czy filologia polska i inne. Laureaci pierwszych miejsc wybiorą się także wraz z opiekunami na pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz do Rzymu. Czekają na nich również atrakcyjne upominki książkowe i prenumeraty katolickich czasopism. W dwudniowym finale weźmie udział ponad 120 osób, wyłonionych na podstawie wcześniejszych eliminacji - etapu szkolnego , w którym wzięło udział prawie 30 tys. uczniów z 1450 szkół ponadgimnazjalnych w kraju oraz etapu diecezjalnego , na podstawie którego z każdej diecezji zakwalifikowano 3 osoby z najwyższymi wynikami.
Dziś, w pierwszym dniu pobytu w Niepokalanowie finaliści wezmą udział w Nabożeństwie Słowa, po którym przystąpią do testu. Na podstawie części pisemnej zostanie wyłonionych 7 osób z największą ilością punktów, awansujących do części ustnej, która zadecyduje o ostatecznych wynikach tegorocznej edycji. W teście przygotowano 45 pytań z zakresu Ksiąg Królewskich (1 i 2) oraz Ewangelii wg św. Marka, za które można otrzymać maksymalnie 90 pkt.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Część ustna będzie przebiegała zgodnie z odrębnym regulaminem, który mówi, że uczestnicy odpowiadają na kolejno losowane zestawy pytań bezpośrednio przed komisją konkursową. Dla sprawiedliwej weryfikacji ich wiedzy, korzysta się ze specjalnego urządzenia, wyposażonego w słuchawki dla uczestników - tak by mogli odpowiadać na te same pytania.
Uroczystej Mszy świętej, w drugim dniu pobytu w Niepokalanowie (3 czerwca) o godz. 11.00, będzie przewodniczył bp Rafał Markowski z Warszawy.
Obecność młodych biblistów i ich katechetów w Niepokalanowie, ubogaci występ rockowego zespołu chrześcijańskiego Fragua. Grupie, która swe początki ma we Wrocławiu lideruje, od 2011 roku, o. Marcin 'Koval' Kowalewski CFM (klaretyn).
Fundatorami nagród głównych w tegorocznym Konkursie są: firma Grupa INCO S.A. oraz Biuro Podróży Novum Travel.
Pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, organizacja współkształtująca rzeczywistość polską i przygotowująca katolików świeckich do służby Kościołowi i Narodowi. Stowarzyszenie wypełnia swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności.
Organizowany od 18 lat Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej należy do najważniejszych projektów i zadań podejmowanych przez Stowarzyszenie. Jego celem jest zachęta młodych do lektury Pisma Świętego i uczynienie z Biblii Księgi Życia.