Metropolita gnieźnieński życzył wszystkim, by przeżywając święta Bożego Narodzenia potrafili odnaleźć w naszych sercach betlejemską ciszę.
"I nie chodzi tu tylko o samą ucieczkę od zgiełku, ale o przedkładanie cichego głosu Boga nad wrzawę wszechobecnego konsumpcjonizmu i komercji. Chodzi o uważność oczu i serca, byśmy w feerii kolorowych świateł, internetowych postów, prezentów i dekoracji nie przegapili przychodzącego do nas Zbawiciela” –powiedział metropolita gnieźnieński.
Abp Wojciech Polak życzył, by nowonarodzony Zbawiciel przyniósł pokój do ludzkich serc.
„Niech ten dar stanie się udziałem zalęknionych i zagubionych; niech uciszy wszystkie serca przeżywające kryzysy i niepewności; niech ukoi ból cierpiących, opuszczonych, bezdomnych i migrantów, przytłoczonych krzyżem niezrozumienia i samotności” - powiedział.
„Niech ta cicha i święta noc przyniesie pokój miejscom ogarniętym wojną, gdzie słychać huk bomb i płacz niewinnych. Niech przyniesie pokój Ukrainie, Izraelowi i Palestynie i innym niespokojnym miejscom. Niech ta cicha i święta noc będzie źródłem jedności, odnowy i pokoju dla naszych rodzin i wspólnot, dla całej naszej ojczyzny” – życzył metropolita gnieźnieński.
Abp Polak podkreślił, że wszyscy potrzebujemy zatrzymania, by nie rozpamiętywać rzeczy bezużytecznych, ale skoncentrować się na tym, co jest niezbędne do życia. „Bo jeśli nie potrafimy milczeć, trudno mieć coś dobrego do powiedzenia” - zauważył.
„Niech te święta Bożego Narodzenia uczą nas słuchania Boga, ale też pozwolą nam słuchać siebie nawzajem. Słuchajmy siebie w rodzinach, ale też w Kościele, podejmując wezwanie do uczestnictwa w życiu Kościoła. Niech Kościół, wspólnota wiary oparta na Chrystusie, będzie wciąż dla nas miejscem odkrywania obecności Boga i bliskości z braćmi i siostrami” – powiedział prymas Polski.(PAP)
Prymas Polski: przyjdą do Kościoła, jeśli będzie w nas światło
„Kościół nie jest dla siebie, nie jest ufortyfikowaną twierdzą. Kościół to wspólnota w drodze, która wychodzi do innych, która innych spotyka i ogarnia. Masz dawać, a nie powtarzać bez przerwy: ja, ja, ja, dla mnie, o mnie, ze mną” – przypomniał dziś w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. dla wspólnot oazowych odbywających letnie rekolekcje w różnych ośrodkach rekolekcyjnych w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Na tradycyjny Dzień Wspólnoty do Gniezna przyjechali członkowie: Oazy Rodzin I stopnia, Oazy Nowego Życia I stopnia oraz Oazy Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin. Mszę św. wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem celebrowali duszpasterze wspólnot oraz diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życia ks. Marek Siwka i diecezjalny moderator Domowego Kościoła ks. Tomasz Krawczyk.
CZYTAJ DALEJ
Jasna Góra: 60. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych
Apostolstwo Chorych do Maryi na Jasną Górę przybywa każdego roku we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, 6 lipca. Dziś, podczas 60. pielgrzymki, dziękowano zwłaszcza za 60 lat istnienia Apostolstwa Chorych na świecie. - Zbieramy setki, o ile nie tysiące, intencji osób chorych i przywozimy je tutaj przed ołtarz Matki Najświętszej. Składamy je i prosimy o łaskę zdrowia - wyjaśnił ks. Wojciech Bartoszek, organizator pielgrzymki. Wspólnota Apostolstwa Chorych powstała w Niderlandach w 1925 r. Jej podstawowym celem jest odkrywanie duchowo-religijnego sensu życia naznaczonego chorobą i cierpieniem.
Mszę św. dla zgromadzonych celebrował bp Marek Szkudło, z Katowic. W rozmowie z JasnaGóraNews jako wzór do naśladowania wskazał Maryję. Ona zachęca, by robić wszystko to, co nakaże Jej Syn. Podkreślił także, że najczęściej dostrzega się u chorych potrzebę wsparcia ze strony duszpasterza, natomiast fakt, jak wielu z nich należy do Apostolstwa jest pomijany.
CZYTAJ DALEJ