Reklama

Wkrótce jubileusz eucharystyczny w Bolsenie i Orvieto

Eucharystia - według Katechizmu Kościoła Katolickiego - jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego. By przypominać tę zasadniczą prawdę, już od 1881 r. organizowane są Kongresy Eucharystyczne, których celem jest pobudzanie wiary katolików w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii oraz propagowanie pobożności eucharystycznej, również poza Mszą św. Jednak to sam Bóg umacnia naszą wiarę w obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina przez tzw. cuda eucharystyczne. W ciągu 20 wieków odnotowano ich ponad 150, chociaż nie wszystkie zostały uznane przez Kościół.
Ogromne znaczenie w historii Kościoła miał cud we włoskiej miejscowości Bolsena w 1263 r., gdzie Hostia trzymana w rękach kapłana z Pragi, ks. Piotra, zaczęła krwawić. Krew spłynęła na korporał oraz posadzkę przy ołtarzu. Z cudem tym wiąże się wprowadzenie tradycji procesji Bożego Ciała - Urban IV, rezydujący w owym czasie w Orvieto, wniósł procesjonalnie do miasta św. Hostię i zakrwawiony korporał (ten gest papieża uważany jest za pierwszą oficjalną procesję Bożego Ciała). Z okazji 750. rocznicy cudu w Bolsenie abp Giovanni Marra, rezydujący w Orvieto administrator apostolski diecezji Orvieto-Todi, ogłosił nadzwyczajny Jubileusz Eucharystyczny, który będzie obchodzony w latach 2013-14. Z tej okazji „Niedziela” przeprowadziła z nim wywiad.

Niedziela Ogólnopolska 29/2012, str. 8-9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

(W. R.)

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Gdy w 1263 r. podczas Mszy św. odprawianej w kościele św. Krystyny w Bolsenie Hostia trzymana w rękach kapłana z Pragi zaczęła krwawić, „plamiąc” korporał i posadzkę przy ołtarzu, ówczesny papież rezydował w Orvieto, co było opatrznościowym zbiegiem okoliczności. Jak Urban IV zareagował na wiadomości z Bolseny?

ABP GIOVANNI MARRA: - Papież Urban IV zareagował w sposób bardzo roztropny. Przede wszystkim kazał zweryfikować fakty i sprawdzić wiarygodność kapłana, który był bezpośrednim świadkiem domniemanego cudu. Wysłał do Bolseny biskupa Orvieto Giacomo, który wysłuchał świadków - wiernych obecnych na Mszy św. i obejrzał „ślady” cudu. Papież wysłuchał sprawozdania bp. Giacomo i osobiście spotkał się z ks. Piotrem, w którego rękach dokonał się cud. Urban IV, po przeanalizowaniu wydarzeń, przekonał się co do prawdziwości cudu i dlatego już w następnym roku wydał bullę „Transiturus de hoc mundo”, na mocy której zostało wprowadzone w całym Kościele katolickim święto Bożego Ciała. Pierwsza uroczysta i oficjalna procesja Bożego Ciała miała miejsce właśnie w Orvieto.

- Niedługo minie dokładnie 750 lat od tych ważnych wydarzeń. Z tej właśnie okazji postanowił Ekscelencja ogłosić nadzwyczajny Jubileusz Eucharystyczny (2013-14). Jaki będzie program tego Jubileuszu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- To prawda, że już niedługo będziemy obchodzić 750. rocznicę dwóch wspomnianych wydarzeń: cudu eucharystycznego w Bolsenie (2013 r.) i ustanowienia święta Bożego Ciała (2014 r.). Te ważne rocznice uczcimy w diecezji Orvieto-Todi Jubileuszem Eucharystycznym. Penitencjaria Apostolska, z polecenia Papieża, udzieliła nam tego przywileju. Jubileusz rozpocznie się w niedzielę 6 stycznia 2013 r. otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Krystyny w Bolsenie, a w następną niedzielę 13 stycznia otworzone zostaną Drzwi Święte katedry w Orvieto. Jubileusz zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych w listopadzie 2014 r. W czasie trwania Jubileuszu pielgrzymi będą mogli otrzymać odpust zupełny na warunkach przewidzianych w takich przypadkach. Program inicjatyw związanych z Jubileuszem nie jest jeszcze opublikowany, ale przewidujemy uroczyste celebracje wszystkich ważnych świąt roku liturgicznego, celebracje dla różnorodnych grup wiernych (młodzieży, osób w podeszłym wieku, robotników, sportowców, księży, sióstr zakonnych itd.). Zorganizowane będą kongresy na temat znaczenia Eucharystii, wydarzenia kulturalne, artystyczne i sportowe, występy teatralne, koncerty. Przewidujemy także zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego, który będzie miał charakter ponaddiecezjalny. Niedługo zostanie opublikowana w czterech językach specjalna broszura, gdyż Jubileusz Eucharystyczny może stać się momentem łaski dla pielgrzymów z całego świata.

- Jubileusz Eucharystyczny ogłoszony w diecezji Orvieto-Todi „nakłada się” niejako na ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary (październik 2012 r. - październik 2013 r.). W jaki sposób odkrycie prawdziwego znaczenia Eucharystii i odnowa kultu eucharystycznego może przyczynić się do wzrastania wiernych w wierze?

- Uważam, że między Rokiem Wiary a Jubileuszem Eucharystycznym w Orvieto i Bolsenie istnieje bardzo silny związek. Wynika to z faktu, że wiara w Eucharystię, tzn. w rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina, jest fundamentem wiary katolickiej. Dlatego pielgrzymowanie do Orvieto i Bolseny, aby uczcić Eucharystię i otrzymać odpust zupełny jubileuszowy, może być konkretnym i skutecznym sposobem przeżywania Roku Wiary. Zbieżność Roku Wiary i Jubileuszu Eucharystycznego sprawia, że obydwa wydarzenia stają się instrumentami nowej ewangelizacji, tak jak chce tego Benedykt XVI.

- Dlaczego pielgrzym przyjeżdżający z zagranicy powinien odwiedzić Bolsenę, miasto cudu eucharystycznego, i Orvieto, gdzie odbywają się uroczyste procesje Bożego Ciała i przechowywany jest korporał ze śladami krwi Chrystusa?

- Pielgrzym z zagranicy, szczególnie jeżeli jest osobą wierzącą, ma wiele motywów, by odwiedzić Bolsenę i Orvieto - są to motywy duchowe, religijne i turystyczno-kulturalne.
Zacznę od motywów duchowych i religijnych. Każdy jubileusz ma wymiar duchowy, gdyż jego celem jest nawrócenie się wiernego i jego wewnętrzna odnowa. Odpust zupełny niesie ze sobą oczyszczającą siłę i daje nowy impuls życiu duchowemu.
Poza tym wydarzenia w Bolsenie i Orvieto mogą wzmocnić wiarę w Eucharystię, która jest fundamentem i sercem Kościoła oraz autentycznego życia chrześcijańskiego.
Nasze miasta są też atrakcyjne z punktu widzenia turystyczno-kulturalnego: miasteczko Bolsena położone jest nad pięknym jeziorem, które nosi tę samą nazwę, natomiast Orvieto wybudowano na szczycie płaskiego wzgórza z wulkanicznej skały, zwanego „rupe” (skała), z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Umbrię. Historia miejscowości sięga okresu przedchrześcijańskiego. Jednak Bolsena to przede wszystkim miasto męczeńskiej śmierci św. Krystyny i cudu eucharystycznego. Natomiast Orvieto to ważne miasto średniowieczne i jedno z miast papieskich (rezydował tu m.in. Urban IV). Zachowało się tutaj wiele pięknych kamienic i pałaców, wspaniałych przykładów architektury średniowiecznej i renesansowej, lecz przede wszystkim słynna na całym świecie gotycka katedra, w której przechowywany jest święty korporał z Bolseny. Lecz Orvieto żyje przede wszystkim tradycją procesji Bożego Ciała, która co roku przyciąga tutaj tłumy ludzi nie tylko z Włoch. Jak widać, warto odwiedzić Orvieto i Bolsenę.

31 maja 2012 r. papież Benedykt XVI mianował nowego biskupa diecezji Orvieto-Todi. Został nim biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Benedetto Tuzia. Jego uroczysty ingres do katedry w Orvieto miał miejsce 30 czerwca. Abp Giovanni Marra opuścił diecezję po 14 miesiącach zarządzania nią jako administrator apostolski.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie Tytusa Brandsmy

[ TEMATY ]

bł. Tytus Brandsma

pl.wikipedia.org

26 lipca 1942 r., został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym holenderski karmelita, św. Tytus Brandsma. Jest pierwszym błogosławionym męczennikiem z obozu koncentracyjnego i pierwszym błogosławionym dziennikarzem. Był człowiekiem serdecznym, inteligentnym i wykształconym. Kiedy widział, że coś zagraża Kościołowi, lub że są zagrożone ważne, niepodważalne zasady, zawsze stawał w ich obronie. Po zajęciu Holandii przez niemieckich hitlerowców, organizował opór w Kościele katolickim.

Anno Sjoerd Brandsma urodził się w 1881 r. w chłopskiej rodzinie we Fryzji. Spośród sześciorga dzieci w tej rodzinie pięcioro wstąpiło do zakonów. Anno Sjoerd wstąpił do zakonu karmelitów i przybrał imię Titus. Po studiach oraz święceniach kapłańskich łączył pracę duchową i naukową oraz publicystyczną.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Świętowali jubileusz

2025-07-27 20:19

Biuro Prasowe AK

- Historia Marii Magdaleny wpisuje się w treść tego, co przeżywamy podczas każdej Eucharystii, ale to jest także treść życia, wiary, miłości tej ziemi, nadziei upadków i powstań, tych wszystkich ludzi, którzy tutaj żyli i których życie duchowe od 200 lat związane jest z tą parafią i z tą świątynią poświęconą św. Marii Magdaleny – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie odpustu w Odrowążu Podhalańskim, gdzie świętowano 200-lecie powstania parafii.

Na początku uroczystości przedstawiciele czterech wsi tworzących parafię — Odrawąża, Zaucznego, Pieniążkowic i Działu — powitali abp. Marka Jędraszewskiego. Jeden z sołtysów przypomniał, że historia parafii rozpoczęła się 200 lat temu w Pieniążkowicach, skąd wyszła procesja, by położyć kamień węgielny pod budowę kościoła w Odrowążu. – Polska nie istniała. Trudne czasy. Nasi pradziadkowie wybudowali tę świątynię, która do dzisiejszego dnia trwa – mówił. – Jeżeli będziemy kierować się słowami, które są na sztandarach — Bóg, honor, ojczyzna — i tak postępować, to na pewno będziemy i przetrwamy — dodawał mężczyzna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję