Reklama

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

W Fontanelle di Montichiari można doświadczyć autentycznej pobożności maryjnej związanej z duchowym doświadczeniem Pieriny Gilli. Dla sanktuarium maryjnego w Fontanelle di Montichiari i dla diecezji Brescia to historyczny moment - zakończenie procesu, który rozpoczął się ponad dwadzieścia lat temu.

[ TEMATY ]

objawienia

pl.wikipedia.org

Pierina Gilli i Matka Boża jako „Mistyczna Róża – Fontanelle”

Pierina Gilli i Matka Boża jako „Mistyczna Róża – Fontanelle”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Pierantonio Tremolada, biskup Brescii, 8 lipca wydał dekret w następstwie pisma Dykasterii ds. Nauki Wiary, podpisanego przez kardynała prefekta Fernándeza i kontrasygnowanego przez Papieża Franciszka. Dekret bpa Tremolady stwierdza „nihil obstat”, nic przeciwnego, czyli maksymalne możliwe uznanie objawień i zjawisk nadprzyrodzonych, w oparciu o kryteria ustalone w nowych przepisach Dykasterii Watykańskiej. W tym przypadku chodzi o domniemane objawienia Pieriny Gilli (1911-1991).

Rosikon Press

Pierwsza Msza biskupa Brescii w sanktuarium w Fontanelle po decyzji Watykanu

Pierwsza Msza biskupa Brescii w sanktuarium w Fontanelle po decyzji Watykanu

O tej historycznej decyzji rozmawiałem z Riccardo Caniato, zastępcą dyrektora Wydawnictwa Ares, ale także znawcą objawień Pieriny Gilli.

- Od wielu lat interesuje się pan objawieniami w Fontanelle, gdzie wcześniej już istniał kult maryjny. Co się zmienia wraz z Listem kard. Fernadeza i dekretem biskupa?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Jedno trzeba podkreślić: uznanie nie dotyczy miejsca jako sanktuarium maryjnego (Fontanelle są nim od 2019 r.), w którym Matka Boża czczona jest starożytnym tytułem Róży Mistycznej. Ale chociaż nie wyraża opinii na temat nadprzyrodzoności (ewentualność wyjątkowo zarezerwowana wyłącznie dla Papieża), uznaje pozytywny charakter orędzi, które Madonna przekazała Pierinie Gilli, głównie podczas dwóch cykli objawień w latach 40. i 60. Matka Boża przedstawiła się Pierinie jako „Mistyczna Róża”, a jej pierś ozdobiona była trzema różami symbolizującymi: modlitwę, ofiarę i pokutę, szczególnie za dusze konsekrowane. Punktem kulminacyjnym pierwszego cyklu było objawienie z 8 grudnia 1947 r. w katedrze w Montichiari; druga z obietnicą uzdrowień i łask związanych z już istniejącym źródłem w okolicy Fontanelle, które Rosa Mystica pobłogosławiła w Niedzielę Białą (in albis) 1966 r.

- Musimy jednak pamiętać, że Pierina Gilli w okresie objawień i później miała wielu „przeciwników”, którzy nie wierzyli w jej mistyczne doświadczenia. Dlaczego?

- Dochodzenie w sprawie Pieriny Gilli było powierzchowne ze względu na uprzedzenia w stosunku do domniemanej widzącej – stwierdziły to komisje niedawno badające sprawę. Wyciszano wszystkie głosy na jej korzyść, aby dać miejsce jedynie opiniom krytycznym podważającym jej wiarygodność i stan zdrowia psychicznego. Ponadto w czasie śledztwa przez czterdzieści dni przebywała w izolacji bez kontaktu ze światem zewnętrznym: nie mogła przystąpić do spowiedzi, nie mogła rozmawiać z bliskimi i nie mogła przyjmować Eucharystii. Skłaniano ją do tego, aby zaprzeczyła objawieniom, grożąc w przeciwnym razie ekskomuniką. Nigdy jednak nie wyparła się.

8grudnia.rosemaria.pl

Pielęgniarka i mistyczka Pierina Gilli

Pielęgniarka i mistyczka Pierina Gilli

Skąd tyle wrogości wobec niej?

- Proroctwa Madonny musiały się spełnić w pełni, a przewidywały one, że misja Pieriny będzie kosztować ją wielkie cierpienia, w tym oszczerstwa, upokorzenia i niewiarę w jej słowa.

– Skąd jednak tyle wrogości ze strony Kościoła?

– Uważam, że treść orędzi, jakie Matka Boża przekazała Pierinie, była „niewygodna” dla Kościoła: dziś powiedzielibyśmy, że nie była „poprawna politycznie”.

Reklama

– Czy mógłby pan wyjaśnić, co Matka Boża powiedziała Pierinie, czego wówczas władze kościelne nie chciały zaakceptować?

- Jak już mówiłem, Madonna ukazuje się Pierinie Gilli, przedstawiając się jako „Maryja Mistyczna Róża i Matka Mistycznego Ciała, czyli Kościoła” i ukazuje się w białych szatach z trzema różami na piersi. To Ona sama wyjaśniła następnie znaczenie tych róż - chodziło o modlitwy, ofiary i pokuty wymagane od widzącej i od każdego, kto wierzy w Jej objawienie, aby naprawić krzywdy trzech określonych kategorii osób konsekrowanych.

- Modlitwy, ofiary i pokuty za jakiej kategori grzechów osób konsekrowanych?

- Po pierwsze: za dusze zakonne, które zdradziły swoje powołanie; Po drugie: za naprawienie grzechu śmiertelnego tych dusz; po trzecie: za naprawienie zdrady księży, którzy czynią się niegodnymi swojej świętej posługi. Tak wyraźny i dramatyczny apel był wówczas nie do pomyślenia. Ale jak widzimy, już bezpośrednio po II wojnie światowej Matka Boża obawiała się wielkiego kryzysu wiary, który uderzy w serce Domu Bożego w Jej ukochanych dzieciach, osobach konsekrowanych. I z całą mocą wzywała do nowego nawrócenia w obliczu szerzącej się obojętności i poważnych grzechów. Wtedy mogło się to wydawać szaleństwem samozwańczej wizjonerki, dziś każdy może stwierdzić, że były to słowa prawdziwej przepowiedni. Jednak Madonna w Fontanelle ostrzega ludzkość w szczególności przed karą ateizmu, czyli kryzysem wiary jako realnym zagrożeniem dla świata i samego Kościoła.

Reklama

– Co w obliczu kryzysu świata i Kościoła może zrobić wierzący, który chce podążać za wskazaniami Maryi Róży Mistycznej?

- Madonna w Fontanelle prosi o kilka rzeczy, ale bardzo precyzyjnych. Po pierwsze - światowa jedność Komunii wynagradzającej 13 dnia każdego miesiąca za wszystkie zniewagi i obrazy wobec Jezusa Eucharystycznego. Po drugie - również 13 dnia każdego miesiąca, w dniu ściśle związanym z objawieniami fatimskimi, Róża Mistyczna prosi o spowiedź grzechów, udział we Mszy św., Komunię św., odmawianie różańca i godzinę adoracji eucharystycznej. Po trzecie wreszcie, 8 grudnia każdego roku w południe praktykowana ma być powszechna Godzina Łask: „Dzięki tej praktyce – mówi Maryja – wyjednane zostaną liczne łaski duchowe i cielesne”. Oprócz tego, idąc za przykładem Pieriny Gilli, Matka Boża zachęca wiernych do ofiarowania swojego życia z miłości do Chrystusa i Jego Kościoła.

- Porozmawiajmy o „źródle Łaski”. Pierina powiedziała, że miała cztery objawienia w Fontanelle, wiosce na przedmieściach Montichiari, zwanej tak ze względu na znajdujące się w niej źródła…

- 17 kwietnia 1966 r. w Białą Niedzielę (in albis) Matka Boża wskazała w Fontanelle miejsce, w którym należy umieścić Krucyfiks, a następnie dotknęła pobliskiego źródła w dwóch punktach, czyniąc je cudownym; w kolejnych objawieniach prosiła, aby nazywano je „Źródłem Łaski i Miłosierdzia”.

- Zredagował pan dwie książki o objawieniach Pierini Gilli. Co to za książki?

- Książkę „Maria Róża Mistyczna, Matka Kościoła” przygotowałem wspólnie z Rosanną Brichetti Messori – opiera się ona na niepublikowanym rękopisie ks. Enrico R. Galbiati, który oprócz sprawozdania z objawień i przesłania Madonny Róży Mistycznej przekazanej Pierinie Gilli wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem należy je uznać za mające pochodzenie nadprzyrodzone. Tom uzupełniają autorytatywne uwagi redaktorów, Vittorio Messoriego, brata Ettore Boschiniego i René Laurentina, o nabożeństwie do Róży Mistycznej, które w zaskakujący sposób rozprzestrzeniło się na cały świat.

Druga książka, którą redagowałem to „Dzienniki Pieriny Gilli” - zawiera rękopisy widzącej, w których opisuje ona swoje spotkania z Madonną, wraz z bogatą antologią dokumentów przydatnych do rozeznania, przygotowanych przez ojców duchowych i teologów, którzy z bliska znali widzącą.

2024-07-20 22:16

Oceń: +49 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Saletyńskie świętowanie u Matki Płaczącej

Niedziela rzeszowska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

święto

objawienia

La Salette

Kleryk Ján Repáň MS

Uczestnikiem saletyńskiego święta był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Uczestnikiem saletyńskiego święta był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Tegoroczny odpust w Dębowcu upamiętniał 175. rocznicę objawienia Maryi w La Salette oraz 25. rocznicę koronacji Jej łaskami słynącej figury.

Do tych wydarzeń nawiązywały homilie i rozważania, a także okazały baner na ołtarzu polowym z wizerunkiem ukoronowanej ćwierć wieku temu figury i panoramą La Salette w kobiercu alpejskich kwiatów. Hasłem tegorocznego odpustu były słowa Maryi z La Salette: „Ogłoście to całemu mojemu ludowi”.
CZYTAJ DALEJ

Radość zmartwychwstania przebija się do świadomości uczniów powoli

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 35-48.

Czwartek, 24 kwietnia. Czwartek w oktawie Wielkanocy
CZYTAJ DALEJ

Dachau: w sobotę polsko-niemieckie obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego

2025-04-24 16:51

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Dachau

80. rocznica

Archiwum Archidiecezjalne

W sobotę, 26 kwietnia na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau odbędą się centralne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę jego wyzwolenia. Ich głównym elementem będzie Msza św. sprawowana na terenie obozu, której przewodniczyć będą abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i bp Michael Gerber, biskup Fuldy, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. W tym dniu zaplanowana jest też pielgrzymka polskich katolików do Dachau , której organizatorem jest Polska Misja Katolicka w Niemczech.

Obóz koncentracyjny Dachau był jednym z pierwszych obozów hitlerowskich i jako jedyny istniał przez cały 12-letni okres panowania reżimu. Założony 22 marca 1933 roku w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau nieopodal Monachium był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym dla izolowania politycznych przeciwników reżimu, duchownych i Żydów. Miał służyć jako wzór dla kolejnych obozów oraz jako „szkoła przemocy”. W ciągu 12 lat jego istnienia w Dachau i obozach „filialnych” więziono ok. 250 tys. ludzi z 40 krajów okupowanych przez Niemcy. Zamordowanych zostało 148 802 więźniów, w tym około 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów. Obóz wyzwoliły wojska amerykańskie 29 kwietnia 1945 roku. Dnia wyzwolenia doczekało około 33 tys. z nich, w tym prawie 15 tys. Polaków (była to najliczniejsza grupa narodowościowa).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję