Jak archidiecezja krakowska przygotowuje się do wyjazdu na kolejne międzynarodowe spotkanie młodzieży? ŚDM w Krakowie pokazały, że młodzież archidiecezji krakowskiej, będąca ich organizatorem w swoich parafiach, posiada olbrzymi potencjał i chęć aktywnego działania na rzecz wspólnoty Kościoła. Po tym międzynarodowym wydarzeniu Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej towarzyszy młodym, także w drodze na ŚDM w Panamie. – Staramy się wskazywać drogę młodym do tego, jak projektować swoje życie w Bogu – mówi ks. Łukasz Michalczewski, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży. I podkreśla: – Ważne miejsce w tym dziele pełnią przygotowania do ŚDM w Panamie. Wspólny wyjazd pomoże nam zbliżyć się do siebie, wymienić doświadczenia oraz umocnić jedność wśród młodych. Mam nadzieję, że da również nowy impuls do mówienia o Bogu i Jego miłości.
Krok pierwszy: spotkanie
Grupa osób, przygotowujących się do wyjazdu, spotyka się regularnie każdego 22. dnia miesiąca w różnych miejscach archidiecezji. – ŚDM w Krakowie pokazały nam, że młodzi ludzie chcą się spotykać, że to bardzo jednoczy młody Kościół. Dlatego zrodził się pomysł, by zorganizować „Spotkania Panamskie” w różnych miejscach diecezji, tak by każdy miał okazję w nich uczestniczyć – wyjaśnia ks. Sebastian Kowalczyk, archidiecezjalny koordynator ŚDM Panama.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Spotkania rozpoczynają się wspólną adoracją i Mszą św., a następnie odbywa się część organizacyjna oraz spotkanie z zaproszonym gościem. – W cyklicznych wydarzeniach uczestniczą osoby zarówno wyjeżdżające do Panamy, jak i te, które z różnych względów nie będą mogły wyruszyć razem z nami. Spotkania są doskonałą okazją, by utrzymać ducha i atmosferę ŚDM z Krakowa – dodaje ks. Sebastian. Z archidiecezji krakowskiej do Panamy wyjedzie łącznie 287 osób z 14 grup zorganizowanych. Będą one uczestniczyły w Dniach w Diecezjach oraz Wydarzeniach Centralnych. Na te ostatnie dojadą 82 osoby.
Chcieć to móc
Od chwili ogłoszenia miejsca kolejnego spotkania w ramach ŚDM, wiele grup od razu rozpoczęło zbiórkę potrzebnych na wyjazd finansów. – Aby móc pojechać do Panamy, wystarczy tylko chcieć – przekonuje Piotr Koprowski z parafii św. Jana Kantego w Krakowie, gdzie od roku młodzi zbierają środki na wyjazd. – Ostatnią akcję przeprowadziliśmy w tłusty czwartek, własnoręcznie wykonaliśmy 1000 pączków i 10 kg chrustu, które w mgnieniu oka rozeszły się wśród parafian – opowiada.
Martyna i Jakub, którzy poznali się podczas ŚDM w Krakowie, nie wyobrażają sobie, by mogło ich zabraknąć w Panamie. – Koszt udziału nas nie zniechęcił, nastawiliśmy się na to już od samego początku i konsekwentnie zbieramy środki na wyjazd – mówi Jakub Włoch. – Bardzo chcemy tam być, nasze doświadczenie ŚDM jest takie, że wielu młodych ludzi zaczęło częściej chodzić do kościoła, powstało wiele nowych grup młodzieżowych. Byłoby pięknie, gdyby takie same owoce ŚDM były także w Panamie – dodaje Martyna Gergont.
Reklama
Zauważa się gesty różnych osób starających się wesprzeć młodzież. Ks. Sebastian: – Kapłan z diecezji poinformował nas, że chce zafundować jednej osobie wyjazd do Panamy. Powstała dyskusja, kto by to miał być, lecz ciężko było sprawiedliwie wybrać. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować konkurs. Podczas naszych Spotkań Panamskich obecni na nich otrzymują specjalne identyfikatory. Osoba, która zbierze ich najwięcej, wygra bilet lotniczy. Jeśli takich uczestników będzie kilka, nagroda zostanie wśród nich rozlosowana. Myślę, że to dobra motywacja, ale także docenienie zaangażowania młodzieży – zauważa archidiecezjalny koordynator ŚDM Panama.
Jedziecie na misje
Podczas spotkań panamskich uczestnicy mają także okazję do bliższego poznania kultury i historii Panamy. Ostatnio w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach o. Józef Gwóźdź, misjonarz werbista (pracujący w Panamie) opowiadał o specyfice regionów będących gospodarzami Dni w Diecezjach dla polskich grup: Colón-Kuna Yala, Chitré oraz Bocas del Toro. Podkreślał, że tamtejsza ludność potrzebuje świadectwa żywej wiary. – Pojedziecie dawać świadectwo, pojedziecie tam na misje – mówił o. Józef. Wyjaśniał: – W Chitré jest kościół, wszystko super działa, prawie w ogóle nie ma sekt, a u nas w diecezji Bocas del Toro jest odwrotnie. Młodzież w mojej parafii nie ma żadnego doświadczenia Kościoła z zewnątrz. Żeby pojechać do stolicy na spotkanie młodzieży, musimy wynająć autobus, który kosztuje 1400 dolarów, więc nie jeździmy na żadne spotkania, bo nas nie stać. Dlatego ważne jest, żeby tamtejsi ludzie zobaczyli Kościół katolicki „na żywo”. Wy tam pojedziecie też dla nas. Myślę, że Papież Franciszek dlatego wybrał Panamę, abyście pomogli nam budować tam Kościół – mówił.
Ulica Panamska w budowie
Reklama
W przygotowaniu ŚDM w Panamie nie może także zabraknąć modlitwy. – Wszyscy wiemy, że każde działanie, jeżeli ma być działaniem Bożym, musi mieć niepodważalny fundament, którym jest modlitwa. Dlatego powstała akcja „Panamska 10”, w którą włączyć się może każdy, kto chce modlić się za dobre owoce spotkania w Panamie – wyjaśnia ks. Sebastian Kowalczyk.
Aby wziąć udział w akcji, przez formularz dostępny na stronie www.panama.diecezja.pl, należy zgłosić pięć osób, które będą się codziennie modlić dziesiątkiem Różańca oraz oficjalną modlitwą ŚDM Panama 2019. Po zgłoszeniu osoby otrzymują numer domku znajdującego się przy wirtualnej ul. Panamskiej w Krakowie. – Na chwilę obecną mamy 31 domków na ulicy Panamskiej – mówi ks. Sebastian. I podkreśla: – To jest już naprawdę rzesza: 155 osób, które dobrowolnie zgłosiły się do akcji i modlą się w intencji ŚDM. Najdalszy mieszkaniec ulicy Panamskiej modli się aż z… Rzymu! To daje ogromną siłę do działania, dlatego też o tę modlitwę prosimy!
Panama w Krakowie
Ze względu na dużą odległość oraz koszty lotu, wiele osób nie będzie mogło pojechać do Panamy. W związku z tym powstają plany na organizację „Panamy w Krakowie”. – Nie wyobrażam sobie, aby „Panama w Krakowie” się nie odbyła! Po tak intensywnym doświadczeniu Kościoła, jakie mieliśmy okazję poczuć w Krakowie, nie może w nas zostać jedynie wspomnienie – mówi ks. Marcin Rozmus, zastępca archidiecezjalnego duszpasterza młodzieży. Podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży to pielgrzymka, w której nie da się iść tylko przez jeden wybrany przez siebie etap i zakończyć go na ŚDM w Krakowie. – W pielgrzymce idzie się po to, by zdobyć cel, jakim jest Miłość, doświadczenie Boga w żywym Kościele. Wiadomo, że do Panamy pojedzie tylko „delegacja” osób z archidiecezji, ale to nie znaczy, że przeżywanie ŚDM w Panamie ma się ograniczyć tylko do tego jednego miejsca na świecie, że nas ma to nie dotyczyć. ŚDM w Panamie to epicentrum wydarzeń, które muszą być odczuwalne w Krakowie. Jesteśmy na etapie zbierania pomysłów na przebieg tej inicjatywy, jesteśmy też otwarci na wszelkie propozycje – podsumowuje ks. Marcin.
Bieżące informacje o organizacji Panamy w Krakowie oraz wyjazdu grup z archidiecezji do Panamy można znaleźć na fanpage Duszpasterstwa Młodzieży na Facebooku: facebook.com/dm.archidiecezjakrakowska oraz stronie internetowej www.panama.diecezja.pl i facebook.com/panama.diecezja.