Wszystkie katolickie rodziny naszej diecezji reprezentowane były przez 24 małżeństwa, po jednym z każdego dekanatu. Nie tylko liczba pielgrzymów była skromna, ale również program ograniczono do tego co najistotniejsze. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, a kolejnym i ostatnim jej punktem była Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha.
– W tym roku przybywamy w skromnej liczbie, ale nie przerywamy tradycji. Gromadzimy się w tym czasie już po raz szesnasty, aby powierzać sprawy małżeństw i rodzin naszej Królowej, Pani Wambierzyckiej– podkreślił na początku Eucharystii ks. prał. Krzysztof Moszumański, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Fundament społeczeństwa
W homilii bp Bałabuch zwrócił uwagę, że niszczenie rodziny prowadzi do upadku społeczeństwa. Przypomniał, że kamieniem węgielnym wszystkich narodów są rodziny żyjące w miłości. – Niestety, tak łatwo niszczy się dzisiaj rodziny, które winny być zdrowym fundamentem każdego społeczeństwa. A kluczem do uratowania każdej rodziny jest miłość. Bez miłości nie ma szacunku dla życia, dla małżeństwa i rodziny – powiedział biskup. Zaakcentował też, że na miłości i zawierzeniu Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi i św. Józefa trzeba budować życie małżeńskie i rodzinne. – Trzeba nam, którzy jesteśmy Królestwem Maryi, zrobić wszystko, by ratować każde małżeństwo zawarte przed Bogiem i każdą rodzinę. Trzeba zabiegać, by ratować każde ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Trzeba walczyć, by egoizm i złość nie wyparły miłości z naszych serc – stanowczo podkreślił bp Bałabuch. I dodał: – Ile jest trudnych spraw w naszym życiu i w życiu naszych najbliższych. Ile jest takich trudnych spraw, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Dlatego trzeba klęknąć przed Maryją i Jej zawierzyć te wszystkie nasze troski, wszystkie nasze sprawy, a Ona na pewno nas nie pozostawi bez pomocy, ale będzie orędować za swymi dziećmi. Maryja wstawi się za nami – powiedział ksiądz biskup.
Moc Eucharystii to moc Jezusa
Dalej hierarcha mówił o sile Eucharystii, która łączy niebo z ziemią: – To czas, kiedy sprawy ziemskie łączą się ze sprawami niebieskimi. Jest to zawsze czas szczególny, bo Eucharystia to czas najświętszy w naszym życiu. To spotkanie z samym Chrystusem, który obecny jest dla nas w tej wspólnocie. Miejmy zawsze otwarte serca i umysły na spotkanie z Nim, byśmy z każdej Eucharystii odchodzili przemienieni, odnowieni, napełnieni miłością do Pana Boga i drugiego człowieka. Ważne jest, by dzięki Eucharystii stawać się coraz lepszymi ojcami, matkami, żonami, lepszymi dziećmi. Eucharystia ma taką moc, to Jezus, który jest w niej obecny, ma taką moc. Ale chodzi o to, abyśmy szczerze, głęboko i gorliwie przeżywali każde spotkanie z Chrystusem. Niech tak będzie w życiu każdego z nas – zakończył homilię bp Bałabuch.