Przybyły wspólnoty m.in. ze Zgorzelca, Jeleniej Góry, Mirska, Rui, Grudzy, Raciborowic, Legnicy. Była także grupa dzieci komunijnych i rocznicowych z Gościszowa oraz pielgrzymi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Reklama
Gościem spotkania był bp pomocniczy ze Świdnicy Adam Bałabuch, który wygłosił konferencję, a następnie przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie. Bp Adam podkreślił, że miejsce spotkania jest wyjątkowe – to miejsce Cudu Eucharystycznego. Ponadto ważny jest także czas – po święcie Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana oraz po Zesłaniu Ducha Świętego. Podziękował wszystkim, którzy modlą się każdego dnia za konkretnego kapłana, o jego uświęcenie i wierność powołaniu. – Dzisiaj wielu młodych ludzi lęka się pójścia za wezwaniem Chrystusa: „Pójdź za mną”. Mamy coraz mniej powołań. Dlatego do tej modlitwy za kapłanów włączajmy też prośbę o nowe powołania, aby młodzi mieli odwagę odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa – powiedział. Zwrócił też uwagę na trwający rok jubileuszowy przeżywany pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. – Pielgrzym to ktoś, kto zmierza do celu. Naszym celem jest życie wieczne. Mamy nadzieję, że do tego celu dojdziemy. W drodze modlimy się także za innych, za kapłanów, by nie tylko prowadzili innych do tego celu, ale by także sami szli ku zbawieniu – zaznaczył. Podkreślił, że tym, co umacnia w drodze to łaska Boża, moc Ducha Świętego. – Trudno iść przez życie tym, którzy utracili nadzieję, utracili wiarę. My mamy łaskę wiary i nadziei, dlatego dziękujmy za to Bogu. Dziękujmy też za tych duszpasterzy, którzy nas prowadzą. Oni potrzebują waszego wsparcia, ponieważ dziś wielu przeżywa trudne chwile. Dlatego wasza modlitwa jest tym bardziej wartościowa – zauważył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp Bałabuch podkreślił, że Eucharystia jest naszym skarbem największym. – Dzisiejszy świat na różne sposoby odciąga od Eucharystii. Wielu rezygnuje z życia sakramentalnego. Nam też grozi rutyna, przyzwyczajenie. Stajemy się wtedy obserwatorami, którzy się nie angażują. Dlatego trzeba prosić, żeby Jezusa dał nam łaskę rozumienia tego, w czym uczestniczymy. To przecież sam Bóg daje nam siebie w miłości. To jest największy skarb – przypomniał. Podkreślił, że także każdy wierny powinien przeżywać ją w miłości. – Przed ludźmi Eucharystii staje wyzwanie: nieść miłość Chrystusa innym – zaznaczył.
Pielgrzymka Apostolatu „Margaretka” to doroczne spotkanie wspólnot, które modlą się za kapłanów. Jak podkreśla jedna z uczestniczek, nazwa „Margaretka” pochodzi od kwiatu znanego wszystkim, którego 7 płatków nawiązuje do 7 osób modlących się za danego kapłana. Jedną z nich była Gabriela Garuch z parafii Ruja, która wraz z koleżankami postanowiła stworzyć „Margaretkę” z okazji 20-lecia kapłaństwa proboszcza ks. Wiesława Złotka. – Chciałyśmy otoczyć naszego proboszcza modlitwą i w taki sposób podziękować mu za jego posługę. Jako wspólnota ofiarujemy też Msze św. w intencji proboszcza. Ta modlitwa jest ważna, ponieważ jest mało powołań. Jeżeli nie będzie kapłanów, nie będzie Eucharystii. A ludzie potrzebują Boga. Mi z Bogiem żyje się lepiej i owocniej, dlatego potrzebujemy kapłanów, a oni potrzebują naszego wsparcia – podkreśla.