W Roku Świętym Miłosierdzia i z racji Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w parafii pw. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, w Borownie wprowadzono kult Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi.
Jak podkreśla ks. Piotr Krzemiński, proboszcz parafii: „Dzieciątko Jezus uczy nas pokory, która prowadzi człowieka do prawdy o miłosierdziu Boga”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Chciałbym, aby figurka Dzieciątka Jezus była w każdym domu i rodzinach naszej parafii. Niech Maleńka Miłość nam błogosławi, strzeże i niech prowadzi do odnowy naszej wiary i życia moralnego” - podkreśla ks. Krzemiński w rozmowie z „Niedzielą”.
Wprowadzenie kultu Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich było uroczyste wprowadzenie kopii figury Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi do kościoła parafialnego już w Pierwszą Niedzielę Adwentu 29 listopada.
Drugim etapem wprowadzania tego kultu były rekolekcje adwentowe, które pod hasłem „Jestem w rękach Bożych. Pokora i miłosierdzie”, w dniach 12-15 grudnia „przeprowadził ks. Mariusz Fukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”. W swoich naukach rekolekcjonista przypomniał wiernym, że „miłosierdzia Bożego doświadczamy w modlitwie, w lekturze Pisma Świętego i w sakramentach”.
Reklama
W swoich naukach ks. Frukacz, wskazując na znaczenie pokory i miłosierdzia w życiu każdego chrześcijanina, nawiązywał do notatek osobistych św. Jana Pawła II, „Dziennika duszy” św. Jana XXIII i „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis - W oczach Bożych piękny i wielki jest człowiek pokorny. W sercu pokornego jest prawdziwy pokój. Pokora pozwala człowiekowi stanąć w prawdzie i doświadczyć w swoim życiu miłosierdzia - mówił ks. Frukacz.
„Jezus zawsze z miłosierdziem patrzy na człowieka i ze zmiłowaniem pochyla się nad każdym z nas” - kontynuował rekolekcjonista i dodał za św. Janem Pawłem II, że „Bóg przyszedł na świat jako ubogi, przyszedł jako dzieciątko”.
Rekolekcjonista przypomniał również za autorem dzieła „O naśladowaniu Chrystusa”, że „nie wystarczy znać definicję pokory i skruchy, ale trzeba być pokornym oraz w Piśmie Świętym nie należy szukać jedynie pięknych słów, ale prawdy”.
Ostatnim etapem wprowadzania kultu Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi w parafii w Borownie będzie Nowenna do Dzieciątka Jezus, która rozpocznie w środę 16 grudnia i uroczyste poświęcenie figurek Dzieciątka Jezus, które odbędzie się w czwartą niedzielę Adwentu na wszystkich Mszach Świętych.
Ks. Piotr Krzemiński podarował również figurkę Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi do kaplicy pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Za światowe centrum kultu Dzieciątka Jezus uważa się Karmel francuski. Jednak najbardziej znanym miejscem tego kultu jest Praga.
Reklama
Początki kultu Dzieciątka Jezus sięgają XVII wieku w Hiszpanii. Pewnego razu jeden z braci Karmelitów w trakcie sprzątania zobaczył małego chłopca. Chłopczyk pochwalił brata, mówiąc, że bardzo ładnie i rzetelnie sprząta. Po chwili zapytał, czy równie dobrze umie odmawiać modlitwę „Zdrowaś Maryjo”. Zakonnik odpowiedział mu słowami modlitwy. W czasie wypowiadania słów „owoc żywota Twojego Jezus” chłopiec zniknął. Karmelita zrozumiał, że ukazał mu się mały Jezus. Przez całe swoje życie próbował odtworzyć obraz Dzieciątka, lepiąc figurkę z wosku, jednak żadna nie przypominała chłopca, którego widział brat Józef. Pod koniec swojego życia, tuż przed samą śmiercią Pan Jezus ukazał się zakonnikowi jeszcze raz, tym razem z aniołami. Brat Józef w czasie ekstazy uwielbienia Dzieciątka ulepił je z wosku. Było dokładnie takie samo jak w jego widzeniu. Po śmierci Karmelity figurkę przeniesiono do kościoła.
Następnie księżna Peliksena przewiozła figurkę do Pragi w Czechach. Kiedy sytuacja Karmelitów w Pradze pogorszyła się, zaniosła im figurkę i nakazała prosić Dzieciątko o pomoc. Dzieciątko zostało w sanktuarium u ojców, niestety nadeszła fala prześladowania zakonów. Karmelici wyjechali z kraju.
Kiedy sytuacja się uspokoiła wrócił do Pragi wielki czciciel Dzieciątka Jezus ojciec Cyryl. Po poszukiwaniach w ruinach kościoła udało mu się odnaleźć figurkę, jednak była ona bez rączek. Bez chwili namysłu położył figurkę na ołtarzu i zaczął się modlić, przepraszając za czyny nieprzyjaciół kościoła. Po chwili usłyszał głos Jezusa, który wypowiedział do niego słowa: Miej litość nade mną i Ja będę miał litość nad tobą. Daj Mi ręce i Ja dam ci pokój. Im bardziej mnie czcisz, tym bardziej Ja cię Błogosławię”. Ojciec Cyryl nie wiedział jak naprawić rączki Dzieciątku. Wtedy Jezus przemówił do niego kolejny raz, mówiąc by zostawił figurkę obok zakrystii. Ojciec Cyryl zrobił jak mu nakazał Pan Jezus i kilka dni później figurkę naprawił pewien mężczyzna, który przechodził obok. Ta sytuacja jest uważana za jeden z cudów dokonanych za pośrednictwem Dzieciątka Jezus.