Konflikt o Górski Karabach wybuchł z nową siłą we wrześniu 2020 r. Z rejonu objętego walkami uciekły dziesiątki tysięcy ludzi. "Mimo że w listopadzie wynegocjowano zawieszenie broni, do Armenii nadal docierają uchodźcy – przybywają z obszarów przekazanych pod kontrolę Azerbejdżanu" podała Caritas Polska w informacji przekazanej PAP w poniedziałek.
Reklama
Zaznaczono, że ludzie, którzy uciekając ze swych domów zostawili cały dobytek i w konsekwencji potrzebują wszechstronnej pomocy – od żywności, przez wyposażenie mieszkań, w tym szczególnie ważne zimą koce i grzejniki, po opiekę medyczną i wsparcie psychologiczne.
"Caritas Armenia i jej partnerzy Catholic Relief Services rozprowadzili m.in. zestawy żywności i innych najpotrzebniejszych artykułów w regionach Shirak, Lori i Gegharkunik, a także w Erewaniu, gdzie mieszka wielu przesiedleńców. Część uchodźców skorzystało z pomocy w opłaceniu czynszu, a do 650 gospodarstw domowych w prowincji Ararat trafiły koce, pościel i grzejniki elektryczne" - poinformowano.
Podkreślono, że prowadzenie akcji pomocowej w warunkach panującej pandemii i recesji gospodarczej jest wyzwaniem. Caritas Armenia, przy wsparciu społeczności międzynarodowej, nie ustaje w działaniach. Jej pracownicy są przeszkoleni w zakresie ochrony dzieci i dorosłych w trudnej sytuacji, a także zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19.
Dziękując za dotychczasowe wsparcie, dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wraca uwagę, że ofiary konfliktu o Górski Karabach wciąż potrzebują pomocy.
Pomoc można kierować wpłacając na konto Caritas Polska: 19 1160 2202 0000 0003 5899 2030 z dopiskiem "Armenia" lub wysyłając SMS o treści ARMENIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł). (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/