Reklama

Kościół

Dokument o św. Matce Teresie z Kalkuty najpopularniejszym filmem religijnym w USA - dziś polska premiera

Rycerze Kolumba, największa na świecie organizacją katolickich mężczyzn, jest producentem niezwykłego filmu dokumentalnego o świętej misjonarce miłości. Obraz pt. „Matka Teresa. Nie ma większej miłości" zyskał już wielką popularność za Oceanem, stając się w ub. roku najczęściej oglądanym filmem religijnym i drugim najpopularniejszym filmem dokumentalnym bez względu na kategorię. Polska premiera odbędzie się w czwartek w Radomiu.

[ TEMATY ]

film

św. Matka Teresa z Kalkuty

wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O kulisach powstania filmu i osobie Matki Teresy mówiono w czwartek podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Rycerzy Kolumba w Polsce w związku z polską premierą. Spotkanie odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

W ub. roku minęło 25 lat od śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty (1910-1997). Rocznica ta wywołała wzmożone zainteresowanie tą niezwykłą postacią. Najnowszy film Rycerzy Kolumba pt. „Matka Teresa. Nie ma większej miłości" jest owocem tego zainteresowania i szczególnym hołdem oddanym tej wielkiej świętej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ujęcia do filmu powstały na pięciu kontynentach. Dzięki bliskiej współpracy z władzami zakonu i postulatorem procesu kanonizacyjnego twórcy uzyskali dostęp nie tylko do niepublikowanych dotąd archiwalnych materiałów, ale dotarli także w najdalsze zakątki świata, by pokazać, jak charyzmat Matki Teresy realizowany jest dziś przez Misjonarki Miłości.

Dzieło to zatem nie tylko opowiada o tym, kim była święta z Kalkuty. Widzimy w nim, jak jej wizja służenia Chrystusowi podejmowana jest i rozwijana przez jej zgromadzenie i jak zmieniła - i nadal zmienia - życie osób, które zainspirował jej charyzmat.

Dokument opowiada nie tylko o zmaganiach Matki Teresy w czasach opieki nad najbiedniejszymi z biednych, ale też o jej głębokiej relacji z jednym z największych świętych czasów nowożytnych – papieżem Janem Pawłem II.

Reklama

Jest to zatem coś więcej niż film dokumentalny. To hołd złożony prawdziwemu świadkowi autentycznego chrześcijańskiego miłosierdzia, który jest znakiem dla wszystkich poszukujących nadziei w burzliwych czasach XXI wieku.

Podczas konferencji prasowej przed polską premierą filmu goście ze Stanów Zjednoczonych podkreślali, że wizyta w Polsce, kraju o głębokiej katolickiej tradycji, jest dla nich wielkim zaszczytem.

- Ten film jest efektem długiego marzenia o uwiecznieniu postaci Matki Teresy. Gdy zmarła ona w 1997 r., siostry misjonarki miłości zapragnęły zrobić o niej film, aby przedstawić jej postać, ale bardzo trudno było im znaleźć odpowiedni skrypt filmowy i aktorkę, która mogłaby zagrać główną rolę. To marzenie spełniło się dzięki współpracy z Rycerzami Kolumba - mówił David Naglieri, dyrektor Rycerzy Kolumba ds. Filmu i Mediów Cyfrowych oraz jeden z producentów filmu.

- Miłosierdzie to pierwsza zasada działania Rycerzy Kolumba, ale to także główna formuła charyzmatu misjonarek miłości, która towarzyszyła nam przez cały proces tworzenia filmu. Matka Teresa była darem dla świata. Chcieliśmy zatem pokazać w naszym filmie to, w jaki sposób okazywała miłość dla najuboższych - dodawał David Naglieri.

Od chwili pojawienia się na ekranach kin w ub. roku wyprodukowany przez Rycerzy Kolumba film zyskał wielką popularność w Stanach Zjednoczonych. Stał się najczęściej oglądanym filmem religijnym i drugim najpopularniejszym filmem dokumentalnym bez względu na kategorię.

Reklama

Producent wykonawczy filmu Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Kolumba, który poinformował o tym przedsięwzięciu papieża Franciszka. Ojciec Święty odpowiedział, wyrażając nadzieję, że ów obraz nakłoni szczególnie młodych ludzi do kreatywnego podążania za Bogiem. - Ta idea przyświeca całemu filmowi - dodał David Naglieri.

Pokaz filmu odbył się w ub. roku w Watykanie, a jego producenci wierzą, że zostanie on ciepło przyjęty wszędzie tam, gdzie będzie pokazywany, wzbudzając zainteresowanie zwłaszcza wśród ludzi młodych. Wielu z nich napisało do producentów filmu, że Matka Teresa zmieniła ich życie. Co więcej, zdaniem Davida Naglierego, już widać nieco tego efekty, gdyż zauważa się, iż we wspólnotach misjonarek miłości przybyło młodych wolontariuszy zainspirowanych przesłaniem filmu.

Twórcy obrazu tłumaczą, że ich celem było nie tylko przedstawienie biografii Matki Teresy, ale przede wszystkim pokazanie, że jej dzieło przetrwało po jej śmierci i może inspirować kolejne pokolenia. Dlatego też odbyli podróż do 10 krajów na całym świecie, gdzie posługują misjonarki miłości, aby zobaczyć, jak żywe świadectwo posługi Matki Teresy trwa w różnych wspólnotach.

Reklama

James Wahlberg, dyrektor wykonawczy Fundacji na rzecz młodzieży Marka Wahlberga, także producent filmu, nie tylko spotkał Matkę Teresę, ale też podczas konferencji przyznawał, że odmieniła ona jego życie. - Spotkawszy ją, doznałem błogosławieństwa. To dla mnie bardzo osobiste doświadczenie. Przyszła do mnie w najbardziej mrocznym okresie mojego życia, gdy w więzieniu w Massachusetts odsiadywałem wyrok 6-9 lat pozbawienia wolności. Zadawałem sobie wtedy pytanie "co dalej?", "gdzie iść, aby zmienić życie?". Mam wyraźnie przekonanie, że spotkanie z Matką Teresą było częścią Bożego planu na moje życie. Bóg zostawiał wiele okruszków w moim życiu, które przegapiłem, postanowił więc wysłać swoją pomocnicę, aby przyciągnąć mnie do siebie. Wysłał ją do mnie, a ona przedstawiła mi Boga i miłosiernego Chrystusa, bo jako dziecko go nie znałem - mówił James Wahlberg.

Producent uważa, że w obecnych, trudnych czasach, gdy świat jest przepełniony wojnami, śmiercią i bólem, czego doświadczają w wielkim stopniu także dzieci i młodzież, świadectwo życia i posługi Matki Teresy jest szczególnie konieczne i aktualne. - Matka Teresa miała wielką miłość dla ubogich, ale też zapalczywie walczyła o życie, a ten film niesie ważne przesłanie w czasach, gdy życie nie jest szczególnie cenione - dodał.

Andrzej Anasiak, najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba mówił o inspiracji życiem Matki Teresy w codziennej posłudze Rycerzy. Wskazał, że film pokazuje świat od nieco innej strony niż ta, która jest przedmiotem zainteresowania mediów. - Jeśli dziś toczy się walka między cywilizacją miłości i życia a cywilizacją śmierci, to jeśli chcemy zobaczyć, czym jest miłość we współczesnym świecie i niejako ujrzeć ją skupioną w jednej osobie, to jest nią Matka Teresa i jej działalność - powiedział.

Reklama

Na przykładzie zasad, którymi kierują się Rycerze Kolumba wskazał, że czynienie dobra, miłości i miłosierdzia zaczyna się od prostych gestów. - Tu widać związek między Rycerzami Kolumba a misjonarkami miłości. Jeśli chcesz zmienić świat, wróć do domu i zacznij kochać swoją żonę i swoje dzieci. Miłosierdzie zaczyna się w domu. Mężczyźni, którzy wstępują do naszej organizacji, poprzez pielęgnowanie miłości stają się lepszymi ojcami i mężami, ich życie wtedy się zmienia - podkreślił Andrzej Anasiak.

W ostatnim czasie Rycerze Kolumba zaangażowali się intensywnie w pomoc na rzecz Ukrainy cierpiącej od ub. roku w wyniku rosyjskiej agresji. Organizacja zaczęła działać bardzo szybko i profesjonalnie. W ciągu 48 godzin od pierwszego dnia agresji został utworzony specjalny fundusz pomocy Ukrainie, na który wpłynęło 20 mln dol. Środki te w 100% są przekazywanie potrzebującym za naszą wschodnią granicą. Rycerze ustawili też namioty na granicy, aby objąć opieką uchodźców, zaczęto wysyłać transporty z żywnością i odzieżą, lekarstwami i sprzętem medycznym oraz agregaty prądotwórcze. Na długo zapamiętaną będzie akcja Rycerzy Kolumba "Kurtki dla dzieci" - w ub. roku rozdano ich dzieciom polskim i ukraińskim aż 6 tys., w tym roku w Polsce zostanie rozdanych 5 tys. kurtek, a do dzieci w Ukrainie dotrze 2 tys. kolejnych sztuk.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Reklama

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tys. członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym - metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Polska premiera filmu dokumentalnego „Matka Teresa. Nie ma większej miłości" w czwartek 19 października w Radomiu.

Ponadto istnieje możliwość zorganizowanie przez parafie w całej Polsce pokazu filmu w związku z tegorocznym Światowym Dniem Ubogich, który pod hasłem "Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka (Tb 4, 7)" obchodzony będzie w niedzielę 19 listopada.

Zainteresowane parafie mogą się zgłaszać do dystrybutora filmu Rafael Film. Szczegółowe informacje na stronie rafaelfilm.pl

Ponadto na podstronie rafaelfilm.pl/matkateresa można obejrzeć zwiastun filmu i zaczerpnąć dodatkowe informacje o produkcji.

2023-10-19 16:13

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja fabularyzowanego dokumentu filmowego zatytułowanego „Historia Kowalskich”

Prezentacja fabularyzowanego dokumentu filmowego zatytułowanego „Historia Kowalskich” w reżyserii Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego. Tragedia polskiej rodziny ukrywającej Żydów.
CZYTAJ DALEJ

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których szydzi z Matki Bożej

2025-01-19 19:43

[ TEMATY ]

kultura

dofinansowanie

https://commons.wikimedia.org/

Jaś Kapela z rocznym stypendium literackim z ministerstwa kultury! Tak wygląda pomysł rządu Donalda Tuska na kulturę.

O sprawie stało się głośno na platformie X. Sam Jaś Kapela w jednym z wywiadów poinformował, że otrzymał takie stypendium na… pisanie piosenek do musicalu o historii zakazania aborcji w Polsce. Tak, dobrze Państwo przeczytaliście, 12-sto miesięczne stypendium na pisanie piosenek do musicalu o historii zakazania aborcji w Polsce. To naprawdę nie jest żart!
CZYTAJ DALEJ

Witamy Cię Maryjo w naszych progach – peregrynacja w TK Niedziela

2025-01-21 06:42

[ TEMATY ]

Matka Boża

nawiedzenie

peregrynacja

Nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek, 20 stycznia Maryja w Kopii Cudownego Wizerunku z Jasnej Góry przybyła do redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela. Matkę Bożą przywitali pracownicy, kapłani oraz abp Wacław Depo.

Metropolita Częstochowski w słowach kierowanych na rozpoczęcie Doby Nawiedzenia cytował słowa św. Jana Pawła II. Abp Depo wskazał, że Maryja jest Matką Chrystusa, ale także Matką Kościoła.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję