Reklama
z Watykanu
4
ze świata
5
dookoła Polski
6
z Polski
7
8
Pius XII kontra Hitler
W pierwszych latach po II wojnie światowej wszyscy na całym świecie, w tym również środowiska żydowskie, chwalili Piusa XII za jego postawę i dyskretne, ale skuteczne działania podczas światowego konfliktu.
Z o. Peterem Gumpelem SJ – emerytowanym profesorem Uniwersytetu Gregoriańskiego, historykiem i relatorem w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
9-12
Dzień Migranta i Uchodźcy • 15 stycznia 2017 r.
Kiedy odwiedzamy europejskie kraje, spotykamy Polaków gromadzących się wokół budynku takiego czy innego kościoła. Można w tym fakcie dostrzec jedynie element organizacyjny. Ale można też widzieć metaforę: Kościół jest dla nich przyjazną przestrzenią. Czasem jest ostatnim bastionem.
13-15
Dzień Migranta i Uchodźcy • 15 stycznia 2017 r. • marsz do Aleppo
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Ruszamy z Berlina. Kierunek: Aleppo. Mnóstwo dziennikarzy i grupa ok. 300 osób, które podjęły wyzwanie, żeby pójść w pokojowym marszu do Syrii i wyrazić swój sprzeciw wobec ludobójstwa, domagać się pokoju od tych, którzy o wojnie lub pokoju decydują, stanąć po stronie cywili, żądać pomocy humanitarnej dla ofiar wojny
16-17
18-19
temat numeru: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Na wzajemne relacje ekumeniczne Kościoła zachodniego i wschodniego nakładają się 1000-letnia oddzielna tradycja, kultura, polityka, ale przede wszystkim nabrzmiałe spory w łonie samego prawosławia
20-23
23
Dzień Judaizmu • 17 stycznia 2017
W tym roku po raz 20. obchodzony będzie w Kościele Dzień Judaizmu. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła Dzień Judaizmu w 1997 r. W tym roku centralne obchody będą miały miejsce w Kielcach
24
z żałobnej karty
25
o. Józef Andrasz • spowiednik św. siostry Faustyny
Ojciec Józef Andrasz, jezuita, był spowiednikiem św. Siostry Faustyny.
Jego postać nie jest jednak tak znana, jak innego jej spowiednika – ks. Michała Sopoćki
26-27
o właściwą interpretację „Amoris leatitia"
Od dawna nie byliśmy świadkami tak długo trwającej debaty nad dokumentem Magisterium papieskiego, jaką wywołała adhortacja apostolska Franciszka „Amoris laetitia”.
28-29
30-31
liturgia tygodnia
Od dziecka zastanawiały mnie słowa wypowiadane przez kapłana ukazującego połamaną hostię przed Komunią św. Dlaczego połamana? Dlaczego Baranek? Dlaczego w tym momencie kapłan mówi: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę”?
32-33
36-37
z prasy zagranicznej
41
41
rodzina • poradnik
48
z przymrużeniem oka
49
Niedziela Młodych
Po raz 39. wspólnota Braci Taizé spotkała się z młodymi ludźmi z całego świata na Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię. Tegorocznym miejscem spotkania stała się stolica Łotwy – Ryga. Kraj gościł pielgrzymów w dniach od 28 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017 r
„Historia jest nauczycielką życia” (Cyceron). Pozwala nam wyciągać wnioski i konstruktywnie budować teraźniejszość. Poznając czasy minione jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego pewne wydarzenia miały miejsce i jaki był ich wpływ na bieg historii
50-53
54
dookoła świata
55
listy do „Niedzieli"
56
różne
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Dążenie do jedności to zadanie wszystkich chrześcijan. Tym bardziej tych, którzy żyją obok siebie we wspólnotach różnych wyznań. A taki przypadek zachodzi przecież na terenie naszej diecezji.
Wizytacja biskupia, prace wykończeniowe kościoła, okazyjne akcje parafialne – tak wyglądają działania podejmowane w parafii Miłosierdzia Bożego w Bąkowie przygotowujące do konsekracji kościoła.
Pary wirują w tańcu. Chwilę wcześniej adorowały Najświętszy Sakrament, a przed północą uczestniczyły we Mszy św. No, bo kto powiedział, że przełomu Starego i Nowego Roku nie można przeżyć z modlitwą na ustach i z rytmicznym przytupem.
Niedziela podlaska
Jesień życia. Różnie się kojarzy. Jednym – pozytywnie z opieką nad wnukami, których ponoć kocha się nawet bardziej niż własne dzieci. Innym – negatywnie z przypadłościami wieku i chorobami, a także ogólnym zniechęceniem i znużeniem.
W Brańsku pod koniec listopada 2016 r. odbył się 8. Diecezjalny Turniej Piłki Siatkowej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.
Niedziela kielecka
Na fasadzie kościoła w Kijach, w niszach zobaczymy patronów świętych Piotra i Pawła, apostołów. Ich wizerunki i rzeźby znajdują się również we wnętrzu odrestaurowanej świątyni.
Tym razem Teatr Seminarium Duchownego w Kielcach wziął na warsztat znaną sztukę Sławomira Mrożka „Męczeństwo Piotra Oheya”. Reżyserem spektaklu „Tygrys według Brożka” jest kleryk Dawid Dzienniak.
Niedziela małopolska
Nasze zaangażowanie w życie Kościoła, apostolstwo, gorliwy udział w liturgii i w codziennym życiu ma fundament w chrzcie świętym.
18 stycznia w Kościele rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku pod hasłem „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”.
Spotykamy ich na ulicach, w sklepach, w tramwajach. Przybywają z różnych stron świata również do Krakowa. I czy nam się to podoba, czy nie, migranci stają się częścią naszej społeczności.
Niedziela lubelska
Ulicami Lublina już po raz 6. przeszedł Orszak Trzech Króli. 6 stycznia mimo siarczystych mrozów w barwnych i rozśpiewanych korowodach w ponad 20 miejscowościach naszej archidiecezji udział wzięły tysiące osób.
Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium działa już od 40 lat. Przypadającą w grudniu 2016 r. rocznicę uczciło wydaniem monumentalnego albumu zawierającego setki zdjęć ukazujących piękno archikatedry lubelskiej.
Niedziela legnicka
Powodzeniem zakończyła się kolejna zbiórka publiczna przeprowadzona przez Komitet Społeczny zawiązany przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku. Akcję zrealizowano w ramach IX edycji Lubińskiego Betlejem.
Już po raz 18 odbyło się w naszej diecezji spotkanie opłatkowe i bal dla osób niepełnosprawnych.
Niedziela łódzka
Komunikat Biskupów Pomocniczych Archidiecezji Łódzkiej.
W darach trzech mędrców wyraża się także nasza wiara, nasze osobiste świadectwo, które damy w tym Orszaku Trzech Króli, że narodzony Jezus jest prawdziwie królem naszych ser – mówił abp Marek Jędraszewski.
Niedziela przemyska
Biskup Tokarczuk rozpoczynając posługę w naszej diecezji, powiedział, że nie ma programu, że jego programem jest Dekalog.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Świętego Brata Alberta Chmielowskiego. Ten wielki święty dzięki staraniom ks. Jana Łabudy, a także zachęcie ze strony biskupa przemyskiego św. Józefa Pelczara mógł również na terenie naszej archidiecezji podjąć dzieło pomocy ubogim.
Niedziela rzeszowska
Przez samo centrum Korczyny wiedzie droga z Rzeszowa do Krosna. Przy kościele skręca w prawo. Kościół to sanktuarium św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, wybudowane w 1914 r. przez samego patrona.
Spotkali się, by przypomnieć o podstawowej wartości, jaką jest ludzkie życie i konieczność jego obrony, od poczęcia do naturalnej śmierci. Pod hasłem „Idźcie i głoście” w Święto Młodzianków, 28 grudnia, ulicami Rzeszowa przeszedł XIII Marsz za Życiem.
Postać św. Sebastiana, rzymskiego dowódcy z trzeciego stulecia, cieszyła się od wieków wielkim kultem: świadczy o tym fakt, iż był on trzecim po świętych Piotrze i Pawle patronem Rzymu.
Niedziela sandomierska
Ze słowami franciszkańskiej dewizy: „Pokój i dobro” 6 stycznia ulicami polskich miast i wiosek, w ponad pięciuset miejscach, przeszły orszaki Trzech Króli.
Z Konradem Mężyńskim, założycielem Stowarzyszenia „Dobro powraca” działającym w Stalowej Woli, rozmawia Iwona Bańka.
Z końcem roku, w święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, została opublikowana instrukcja dotycząca bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa.
Niedziela sosnowiecka
Na terenie Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu z inicjatywy Fundacji „Dla Rodziny” odbywają się zajęcia Szkoły Rodzenia.
Nie w Krakowie ani w Warszawie czy Wrocławiu, ale w Sosnowcu przed 95 laty powstało Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus.
Niedziela świdnicka
W 39. Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé, które odbyło się na przełomie 2016 i 2017 roku w stolicy Łotwy Rydze, wzięło udział ok. 15 tys. osób. Niemal 5 tys. przyjechało z Polski. W spotkaniu uczestniczyli również młodzi ludzie z diecezji świdnickiej.
W święta Bożego Narodzenia oraz w czasie uroczystości Trzech Króli na placu przy kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy już po raz szósty można było podziwiać „Żywe Betlejem”.
Na początku roku obchodzimy wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus. Zostało ono ustanowione w 1721 r., a po reformie kalendarza przypada 3 stycznia. Cały styczeń jest dedykowany temu Imieniu, które oznacza „zbawieniem jest Pan”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Życie ludzkie jest bezcennym darem miłości Boga wobec każdego człowieka. Dzieląc się cząstką swego kochającego Serca, powołuje człowieka do tego, aby wniósł w dzieje świata niepowtarzalne piękno swojego człowieczeństwa i wszystkie talenty, jakimi został obdarowany.
Nie jest łatwo w obecnej rzeczywistości Kościoła osobom świeckim rozróżnić posługi akolity i szafarza nadzwyczajnego Komunii św.
W VI wieku na terenach dzisiejszej Bułgarii zaczęły osiedlać się pasterskie plemiona słowiańskie, które zostały podbite około roku 680 przez Protobułgarów.
Niedziela toruńska
Przeżyliśmy już to, o czym przypominał nam papież senior Benedykt XVI: „O północy Ja przyjdę dla was”. Gdy klęknęliśmy tej wyjątkowej Świętej Nocy przy żłóbku, w którym spoczął Wielki Bóg w postaci maleńkiego Dziecięcia, zdało się nam, że słyszeliśmy anielskie śpiewy, wzywające wybudzonych ze snu pasterzy: „Idźcie…”.
Z prof. dr. hab. Waldemarem Rozynkowskim rozmawia Helena Maniakowska.
W codziennym zabieganiu okresu przedświątecznego i pośród wielu szkolnych obowiązków społeczność Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie znalazła czas, by zatrzymać się nad istotą świąt Bożego Narodzenia.
Niedziela warszawska
W tym tygodniu będziemy wspominać kolejną rocznicę „wyzwolenia” Warszawy w 1945 r.
Wyparcie Niemców z warszawskiej Pragi, nie oznaczało wolności. Razem z wojskami sowieckimi i tzw. armią Berlinga przybyła cywilna i wojskowa bezpieka, rozpoczynając łowy na polskich patriotów.
Choroba abp. Henryka Hosera jest także jego osobistym świadectwem wiary i służby Kościołowi.
Bycie ojcem to największa przygoda życia, która czyni z chłopca prawdziwego mężczyznę – przekonuje Fundacja „Mamy i Taty” w kampanii „Fajnie być tatą”.
Niedziela wrocławska
Przed nami Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. We Wrocławiu nabożeństwa oraz spotkania o charakterze ekumenicznym odbywać się będą od niedzieli 22 stycznia do niedzieli 29 stycznia pod hasłem „Pojednanie – Miłość Chrystusa przynagla nas”.
Kilkadziesiąt orszaków w całej archidiecezji, tysiące wiernych, barwne i radosne pochody, wspólne kolędowanie i modlitwa, jasełka, koncerty, a nawet wielbłąd – tegoroczne święto Trzech Króli było w archidiecezji wrocławskiej niezwykle bogate i kolorowe.
Codziennie 500 tysięcy osób korzysta z czytań, modli się i poznaje aktualne nauczanie Kościoła przez... swoje telefony. Co ważne – bezpłatnie!
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Z ks. Sylwestrem Zwolakiem rozmawiała Joanna Suszko.
Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy ludzie stają się dla siebie dużo bardziej życzliwi, okazują sobie wiele ciepła i serdeczności, milkną wszelkie kłótnie, waśnie i niezgody, zaś każdy człowiek staje się pełen empatii, radości i miłości do bliźniego.
„Harmonia” to dziecięcy chór założony w 1986 r., który od samego początku wpisał się w kulturę i tradycję swojego rejonu i swojej małej ojczyzny, gdyż początkowo działał i koncertował tylko na terenie szkoły i na potrzeby Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Zamek książęcy w Krośnie Odrzańskim to najdalej na północ wysunięta siedziba piastowskich książąt śląskich.
Na przełomie starego i nowego roku w Paradyżu spotkali się stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.