Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
W jaki sposób w chlebie i winie jest obecny Jezus? Utożsamienie połamanego do jedzenia chleba z ciałem Chrystusa wymyka się objaśnieniom, choć teologia próbuje je podejmować.
W marcu media obiega sensacyjna wiadomość: w Thomaston w amerykańskim stanie Connecticut doszło do rozmnożenia komunikantów. Czy to kolejny Boży znak dla nas? Domniemany cud bada obecnie watykańska Dykasteria Nauki Wiary.
8-11
treści wiary
Jaka jest różnica między odkupieniem a zbawieniem?
Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. (Katowice, 20 czerwca 1983 r.)
12-14
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana
Uznanie popełnienia grzechu przez zaniedbanie dokonuje się w życiu katolika na początku każdej Mszy św., kiedy to w akcie skruchy wypowiada się słowa: „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem”.
Bóg drugi raz objawia się Mojżeszowi i przedstawia mu się. W Biblii imię określa osobę, która je nosi. Jak zatem sam Pan Bóg przedstawia się Mojżeszowi?
Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: «Pan, Pan, Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność»”. Pan aż wołał! Słyszał zapewne natarczywe pytanie Mojżesza: Jaki jesteś, mój Boże?
Kochał Boga i liturgię.
15-18
19
życie kościoła
Mija 60 lat od śmierci św. Jana XXIII, nazywanego Papieżem Dobroci. Przeszedł on do historii jako papież, który zwołał Sobór Watykański II i zaangażował się w ratowanie pokoju na świecie.
20-23
kościół i świat
O tym, co jest „duszą” sztuki europejskiej, o jej konfrontacji ze współczesnym światem i dlaczego powinniśmy bronić naszej chrześcijańskiej kultury, z bp. Michałem Janochą rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Złoty jubileusz kapłaństwa świętuje abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, profesor nauk teologicznych, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
24-27
echa publikacji
Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po nr 17. Niedzieli, na którego okładce znajduje się tytuł: Skąd ta agresja?. Podzielając diagnozy zawarte w opublikowanych tekstach, chciałbym dodać kilka swoich obserwacji, które wynikają z wieloletniej pracy w szkole oraz z realizacji audycji poświęconych rodzinie.
Wchodzenie dziecka w czas dorastania to jak kosmiczny Wielki Wybuch. Jest to czas, gdy emocje wjeżdżają na sam szczyt, po czym zjeżdżają na samo dno.
28-29
34
dobre rady
Statystycznie w grupie 100 osób ten problem dotyczy czterech.
To najbogatszy w składniki naturalny wytwór przyrody, stosowany przez ludzi zarówno w profilaktyce zdrowia, jak i w leczeniu różnych chorób.
Czy mogę dostać mandat za grillowanie na swoim balkonie? Czego nie wolno mi robić na balkonie?
44-46
spotkanie ocalonych
Każdy z nas jest poszukiwaczem szczęścia, ale nie każdy jest szczęśliwy. Głównym powodem jest fakt, że szukamy go nie tam, gdzie ono na nas czeka.
Ten sukces jest efektem nie tylko ciężkiej pracy wykonanej w minionym sezonie, ale też konsekwentnego dążenia do celu pod wodzą charyzmatycznego trenera Marka Papszuna. RKS Raków Częstochowa został piłkarskim mistrzem Polski!
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Czerwie wygryzły w swym miesiącu Teatr Telewizji i zubożyły wierutnie repertuar do pięciu raptem propozycji. Dwie z nich jednak w pełni zasługują na rekomendację – przez wzgląd zarówno na realizacyjny kunszt, jak i na uniwersalne prawdy, które z nich płyną. Tym razem bez udziwnień, bez eksperymentalnej nowoczesności – czysta klasyka!
Co trzeba wiedzieć, by umieć dyskutować o wierze i zostać jej obrońcą? Wydawnictwo Biały Kruk oddaje do naszych rąk doskonały „poradnik”.
Była fenomenem i ikoną popkultury. Po śmierci Tiny Turner jej utwory zdominowały radiowe playlisty.
51-64
Niedziela Plus
...katedra w Łowiczu to miejsce spoczynku dwunastu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski?
Wydaje mi się, że Bóg dał nasz kościół właśnie po to, aby ci, którzy odnaleźli się w tej duchowości, mogli się łączyć w modlitwie i pociągać drugich – mówi ks. Przemysław Seń.
Ludzie często proszą Dzieciątko Jezus o dar potomstwa, zdrowie dla dzieci i o żywą wiarę dla młodych – mówi proboszcz i kustosz sanktuarium w Jodłowej ks. Piotr Adamczyk.
Być przyjacielem Jezusa – oto głębokie znaczenie kapłaństwa – powiedział bp Andrzej Jeż podczas święceń kapłańskich w Tarnowie.
Bóg daje matce niepowtarzalne, jedyne i wyjątkowe zadanie. Powierza jej człowieka – powiedział ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Po ukończeniu rocznego kursu 230 osób zostało ustanowionych nowymi lektorami archidiecezji białostockiej.
Kalwaria Wielewska po raz kolejny zgromadziła tysiące pielgrzymów.
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne (ETK) we współpracy z parafią św. Wojciecha organizuje I Elbląski Festiwal Organowy.
Niedziela bielsko-żywiecka
Kaplica Krakowskiego Seminarium Duchownego oraz bazylika Ofiarowania Pańskiego w Wadowicach – to miejsca, gdzie bp Roman Pindel świętował jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich.
Do naśladowania postawy błogosławionych męczenników z Pariacoto zachęcił bp Roman Pindel sześciu diakonów, którym udzielił święceń prezbiteratu.
To jest przesłanie konieczne, żeby Europa miała ludzi, którzy mają otwarte oczy i wiedzą kim są. Nie jesteś byle kim. Jesteś dzieckiem, ukochanym Tego, który cię stworzył. Ludzie muszą się tego nauczyć – mówiła dr Wanda Półtawska w Ustroniu.
Niedziela częstochowska
Procesja Bożego Ciała jest naszym świadectwem wiary w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Kiedy były problemy przy wznoszeniu świątyni, to wybierałem się na Wawel, klękałem przy sarkofagu św. Stanisława i prosiłem o pomoc – wspomina ks. Tomasz Dyjan.
„Realna i fizyczna (cielesna) obecność Boga” – to temat Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbyło się w dniach 23-25 maja w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Czekamy na zesłanie Ducha Świętego, czekamy na sprawcę naszej świętości, na naszego Obrońcę i Pocieszyciela. Niech nas prowadzi do prawdziwej przyjaźni z Jezusem, do zjednoczenia z Nim w miłości i do wiernego posługiwania kapłańskiego – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Dnia Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.
Za nami święcenia diakonatu i kapłaństwa. Z nowymi diakonem i kapłanem diecezji drohiczyńskiej rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Siemiatyczach uroczyście obchodziła 25. rocznicę nadania imienia Jana Pawła II.
Niedziela kielecka
Późna godzina nocna – ok. 22, piątek 12 maja, a sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie jest pełne ludzi. Trwają comiesięczne czuwania przy patronie Jędrzejowa, którego 800. rocznica śmierci przypadła w tym roku. Udział wiernych jest duży.
W kieleckiej bazylice katedralnej 27 maja br. sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przez posługę bp. Jana Piotrowskiego otrzymało sakrament święceń prezbiteratu.
Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, jak ważna jest dla Kościoła formacja mężczyzn. Tym bardziej ma powody do radości parafia Matki Bożej Różańcowej w Bukowej, gdzie erygowano Chorągiew Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II.
Niedziela małopolska
Niech Bóg, który rozpoczyna w was dobre dzieło, sam go dokona! – podkreślił abp Marek Jędraszewski.
Nie umiałbym się odnaleźć w innym rodzaju muzyki, dzielę się tym, co mam w sercu – wyznaje Michał Niemiec.
W sobotę 27 maja święcenia prezbiteratu przyjęło siedmiu diakonów, którzy wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2017 r.
Niedziela lubelska
Bądźcie radosnymi głosicielami słowa Bożego, niech dociera do ludzkich serc i budzi miłość do Chrystusa – powiedział do nowo wyświęconych kapłanów abp Stanisław Budzik.
Każde dzieło jest ważne: studnia w Czadzie, dom dziecka w Boliwii, szkoła w Rwandzie – mówi sercanin ks. Piotr Chmielecki.
Idziemy przez Lublin, nie żeby przeciwko czemuś protestować, ale żeby być za tym, co najważniejsze: za życiem, za rodziną – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
Tylko w Duchu Świętym możemy zrozumieć powołanie na całe życie, jakie stało się udziałem trzech diakonów, którzy za chwilę staną się kapłanami Kościoła – powiedział we wstępie do uroczystości święceń prezbiteratu biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.
Te słowa towarzyszyły obchodom urodzin papieża w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.
To sformułowanie stało się mottem, które inspirowało twórców literatury i sztuki pokazujących bohaterów w drodze – wędrowców, pielgrzymów podążających w różnych kierunkach i w różnych celach.
Niedziela łódzka
Z duchownymi, którzy z rąk abp. Grzegorza Rysia w łódzkiej archikatedrze przyjęli święcenia diakonatu, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Już po raz 20. w parafii Najświętszego Serca Jezusowego odbył się festyn rodzinny połączony z obchodami Dnia Matki i Dnia Dziecka.
Dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi oraz II Krajowego Kongresu Eucharystycznego abp Władysław Ziółek ustanowił święto Eucharystii.
Niedziela przemyska
W 20. rocznicę kanonizacji św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, którym patronuje, odbyła się sesja naukowa poświęcona jego osobie.
W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego w bazylice archikatedralnej w Przemyślu 9 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego.
Józef Ulma przez wielu jest nazywany „człowiekiem renesansu”. Szerokie horyzonty, wielość zainteresowań i ciekawość świata uczyniły z niego człowieka niezwykle światłego oraz chętnego do pomocy.
Niedziela rzeszowska
Kapłan to zjednoczony w Chrystusie pośrednik między Bogiem a ludźmi. Nie o sobie ma on myśleć i nie siebie kochać – powiedział bp Jan Wątroba podczas Mszy św. z udzieleniem święceń prezbiteratu.
W latach trzydziestych XX wieku szkoła powszechna w Ostrowach Tuszowskich nosiła imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecnie otrzymała je ponownie.
Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et Spes” zorganizowało 18 maja br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie konferencję pt. Ducha nie gaście połączoną z promocją książki pod tym samym tytułem.
Niedziela sandomierska
W parafii Chrystusa Nauczyciela została utworzona Chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.
Członek brytyjskiej rodziny królewskiej George Windsor, kuzyn króla Karola III, zwiedzał najważniejsze zabytki miasta.
Alumni Wyższego Seminarium Duchownego: Albert Bujak, Mateusz Rogoziński i Jan Siudak przyjęli święcenia diakonatu w kościele św. Marcina Biskupa w Kopkach 28 maja z rąk bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
Niedziela sosnowiecka
Grono 376 prezbiterów naszej diecezji wzbogaciło się o trzech nowych kapłanów. 27 maja w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny bp Grzegorz Kaszak udzielił sakramentu kapłaństwa dk. Konradowi Jastrzębskiemu, dk. Karolowi Latosowi i dk. Tomaszowi Lipieniowi.
Festiwal Ave Maria to wyjątkowe wydarzenie na mapie artystycznych przedsięwzięć Zagłębia i diecezji sosnowieckiej – podkreśla burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.
Cztery dekady temu w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy znaleziono zespół paramentów liturgicznych z symbolami Orderu Świętego Ducha. Były to przywiezione z kolegiaty w Żółkwi aparaty liturgiczne towarzyszące ceremonii nadania orderu Janowi III Sobieskiemu.
Niedziela świdnicka
Pięciu diakonów przyjęło z rąk bp. Marka Mendyka święcenia prezbiteratu. Były to już dziewiętnaste święcenia w świdnickiej katedrze.
Cykl wydarzeń religijnych, artystycznych, a także rekreacyjnych upamiętniających pontyfikat, życie i twórczość św. Jana Pawła II na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny Świdnicy, której od siedmiu lat patronuje papież Polak.
Od ponad 20. lat prowadzi życie pustelnicze na Wzgórzu Cierniak w Górach Złotych w Kotlinie Kłodzkiej. Swoją pracą i przede wszystkim modlitwą, a teraz cierpieniem wspiera diecezję świdnicką.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Cieszyło nas to, że przychodzili ludzie, którzy z daru jakimi są misje chcieli skorzystać, i że każdego dnia, w każdym z trzech kościołów, ich liczba rosła – powiedział o. Krzysztof.
Ponad 22 tys. zł zebrano podczas odpustu w parafii Matki Bożej Królowej Polski na rzecz parafii Isiolo prowadzonej w Kenii przez o. Jeremy’ego Cabugę.
Pan Bóg nie chce być dodatkiem do naszego życia, On chce być jego sercem – powiedział podczas uroczystości odpustowej abp Andrzej Dzięga.
Niedziela toruńska
W życiu diecezji są dni radości i nadziei. Dziś mamy taki dzień, bo święcenia prezbiteratu przyjmie sześciu naszych braci – mówił bp Wiesław Śmigiel.
Czy toruńska katedra, opisana w setkach publikacji, może jeszcze kryć jakieś tajemnice? – Tak! – przekonuje prof. Juliusz Raczkowski – ciągle jest wiele do odkrycia, pojawiają się nowe pytania i odpowiedzi.
Kochany dorosły człowieku, zmęczony i zabiegany, zagubiony w codzienności, zbuntowany przeciwko Bogu i zarazem wciąż noszący w sobie pragnienie poznania Go – tymi słowami toruńska grupa Przymierza Miłosierdzia zapraszała na warsztaty Ruah.
Niedziela warszawska
Idąc śladami św. Jana Pawła II, potrafi łączyć stare z nowym. Mówi o świętości i uczy, jak mamy Bogu dziękować. Broni godności człowieka i chrześcijańskiego pojęcia małżeństwa i rodziny. Ma do siebie dystans, a dla księży jest jak ojciec. Kard. Kazimierz Nycz obchodzi w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa i 35-lecie sakry biskupiej.
Czternastu diakonów przyjęło w archikatedrze warszawskiej z rąk kard. Kazimierza Nycza święcenia kapłańskie.
Matsuri – Piknik z Kulturą Japońską wraca po 3 latach przerwy do Służewskiego Domu Kultury. Wydarzenie współorganizowane wraz z Ambasadą Japonii w Polsce odbędzie się 17 czerwca i przybliży różne oblicza Kraju Kwitnącej Wiśni.
Niedziela wrocławska
Jubileusz 20-lecia obchodzi Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej im. ks. Jana Twardowskiego.
Dzięki staraniom duszpasterzy i wiernych parafii św. Józefa w Sudanie Południowym wybudowano nową studnię.
Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta otworzyło przy ul. Wyszyńskiego 64 kawiarnię „U Brata Alberta”, a zarazem miejsce spotkań i różnych warsztatów.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Goraju po raz drugi zorganizowała festyn rodzinny połączony z akcją charytatywną.
Uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych odbyły się w Gminie Łukowa.
Lubaczów uczcił rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sobotę 27 maja podczas Mszy św. w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. dwóch diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń udzielił im bp Tadeusz Lityński.
Ich znakiem rozpoznawczym są czerwone koszulki. Przyświeca im pragnienie, by pomagać innym. Gotowi do działania, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba. O kim mowa? O młodych wolontariuszach ze Szkolnego Koła Caritas w Trzebiczu.
Mija 5 lat, odkąd w Zielonej Górze powstało Schronisko Aktywizujące dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzone przez Caritas diecezjalną. Co dobrego dzieje się przy ul. Jana z Kolna 10?