Reklama
temat numeru
Pierwsza Komunia św. to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie w życiu nie tylko dziecka i jego rodziny, ale również wspólnoty parafialnej. Jak zatem w przygotowanie dziecka do tej uroczystości i jej przeżycie włączyć parafię, rodziców dziecka, jego chrzestnych, przyjaciół i znajomych?
Pierwsza Komunia św. W wyszukiwarce internetowej pytania o prezenty, torty, stroje, fryzury i koperty. A przecież w centrum miało być coś zupełnie innego...
Mówi się, że jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu chrześcijanina. Co zrobić, żeby nie skończyło się na mówieniu, ale by było tak naprawdę? Jak pomóc dziecku, żeby sakrament Eucharystii owocował w jego codzienności?
10-15
treści wiary
Orędzie z Fatimy budziło i nadal budzi sprzeciw, który wychodzi ze środowisk lewicowych. Wierzącym wskazuje natomiast, że to Bóg jest Panem historii.
Jeśli kapłan trwa w żywej relacji z Bogiem – pachnie Bogiem, jeśli odsuwa się od Niego – zaczyna śmierdzieć bylejakością, lenistwem, lekceważeniem piękna liturgii i posługi głoszenia słowa Bożego.
Czym jest seminarium duchowne? Zamkniętą twierdzą? Poligonem wojskowym? A może...
16-21
liturgia tygodnia
Obrzęd sakramentu chrztu św. dla każdego, kto go przyjmuje, jest momentem totalnej przemiany. Chodzi tu nie o zmianę, którą miałoby się tylko widzieć gołym okiem, lecz o taką, która związana jest z ogromną tajemnicą nowego życia.
W pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich pojawia się postać Barnaby, którego rola we wczesnym Kościele jest nie do przecenienia. Warto przyjrzeć się bliżej tej postaci.
Gdy byłem ze stypendystami „Dzieła Nowego Tysiąclecia” w Murzasichlu, obserwowałem z balkonu interesującą scenę. Obok ośrodka pasło się ok. 300 owiec. Pilnowali je dwaj juhasi, a pomagało im w tym sześć pięknych owczarków górskich.
Podobnie jak św. Ojciec Pio miał charyzmat rozpoznawania dusz.
23-26
38-39
polecamy
W ducha epoki Rzeczypospolitej szlacheckiej wprowadza czytelników Radosław Sikora, autor książki Dawna Rzeczpospolita na nowo odkryta.
41-42
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Pieśni wielkanocne potrafią prawdziwie zachwycić – pod wieloma względami.
Koniec kwietnia upłynął w Polsce pod znakiem obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, czyli ‘wspaniałego, wielkiego’. Sporo było w związku z tym spojrzeń w daleką przeszłość naszej ojczyzny: rekonstrukcje, przedstawienia, koncerty. Dla mnie okazja do zachwytu nad polskością nadarza się zawsze wtedy, kiedy słyszę pieśni wielkanocne.
W swoich pracach potrafił oddać ekstremalne stany ludzkiej duszy. W wieku 20 lat stał się najsławniejszym artystą w Europie, a Wieczne Miasto trudno dziś wyobrazić sobie bez jego dzieł
53-61
dobre rady
Marchew przyczynia się do zachowania zdrowia oczu, ale nie tylko. Sprawdź, jakie ma jeszcze inne właściwości.
Jednym z najważniejszych, a zarazem najłatwiejszych do sprawdzenia parametrów naszego zdrowia jest ciśnienie tętnicze.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Przez radość i stawanie w prawdzie można być autentycznym świadkiem wiary dla swojego otoczenia – zauważa Marta Buła w rozmowie z Angeliką Kawecką.
Od 13 maja do 13 października 1917 r. w Fatimie Matka Boża ukazywała się trojgu dzieciom. Ich imiona to: Łucja, Franciszek i Hiacynta. 13 października miało tam miejsce przedziwne zjawisko – słońce, jak świetlisty dysk, zaczęło kręcić się wokół własnej osi; upodobniło się do ognistego koła. Trwało to 10 min i oglądały to tysiące ludzi.
Jak nie zatracić sakralnego charakteru Pierwszej Komunii św. prezentami, które nijak się mają do spotkania z Chrystusem? Co wybrać, by pomagało w budowaniu żywej relacji z Bogiem?
Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry? Jakie kosmetyki powinny się znaleźć w kosmetyczce nastolatki? Oto kilka porad.
Ten przysmak z Bliskiego Wschodu jest od kilku miesięcy niekwestionowanym królem słodyczy. To połączenie czekolady, pistacji i chrupiącego ciasta kataifi lub filo. Dubajskie słodkości można przyrządzić również w domu.
Kraina ta ciągnie się od Wyżyny Lubelskiej aż po Lwów. Mówi się, że to słoneczny biegun Polski, więc już wiosną jest tu naprawdę ciepło
66-79
Niedziela Plus
...wyróżnia się kościół w Zwierzyńcu?
Fatimska Droga Pokutna. Powstała z inicjatywy kustosza szczecińskiego sanktuarium ks. kan. Marka Maciążka, a jej otwarcie w Roku Jubileuszowym 2025 jest szczególnie wymowne zarówno dla tego miejsca, jak i dla odwiedzających je pielgrzymów.
Naszym obowiązkiem jest przekazywanie i upowszechnianie historii o wielkich Polakach – powiedział rtm. Ryszard Sobieraj.
W świecie, zdominowanym przez konsumpcję i powierzchowność, pielgrzymowanie jawi się jako jeden z ostatnich bastionów autentycznego poszukiwania sensu – powiedział bp Andrzej Jeż.
Koncert O MIŁOŚCI VOL. 4 został zadedykowany śp. Ojcu Świętemu Franciszkowi w podziękowaniu za jego życie i pontyfikat
W planie dnia – katecheza dla dzieci, Msza św., posiłek, zabawa, taniec, konkursy i dmuchańce.
Niedziela bielsko-żywiecka
Blisko 800 maturzystów z naszej diecezji modliło się w jasnogórskim sanktuarium o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości i właściwy wybór drogi życiowej.
Tam, gdzie my dajemy z siebie dobro i miłość, gdzie próbujemy właściwie definiować miłość jako chęć, pragnienie dobra dla drugiego człowieka, mojego bliźniego, tam jest Bóg, tam jest zmartwychwstanie. Im więcej chrześcijaństwa w praktyce, tym bliżej jesteśmy zmartwychwstania – mówił ks. Rafał Jakubiec w Rudzicy.
„Mocarz Chrystusa” to 33-dniowe rekolekcje zawierzenia ze św. Andrzejem Bobolą, które przygotowali Benon Wylegała i Marek Zaremba.
Niedziela częstochowska
Są dwa słowa, które możemy tutaj wypowiedzieć: wdzięczność i zobowiązanie – powiedział abp Wacław Depo podczas premierowego wykonania Oratorium dla Rodzin Żywy obraz Tajemnicy.
Jako parafia na szlaku pielgrzymim ku Jasnej Górze uświadamiamy sobie każdego dnia, że nie możemy przejść obojętnie wobec wpatrujących się w nas oczu Matki – powiedział Niedzieli ks. prał. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.
Podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.
Niedziela podlaska
W sobotę, 26 kwietnia, w Zespole Szkół Salezjańskich rozegrano XVIII Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w Szachach.
W ramach przeżywanego w Kościele Powszechnym Roku Jubileuszowego 2025 w diecezji drohiczyńskiej podejmowane są różnorodne inicjatywy. Jedną z nich był Kongres Miłosierdzia Bożego zorganizowany w dniach 25-27 kwietnia.
Biskup Piotr Sawczuk 23 kwietnia wizytował rektorat Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Czajach.
Niedziela kielecka
Rok 2025 obfituje w wydarzenia symboliczne, rocznicowe i historyczne, a jednym z nich jest 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Dlaczego to takie ważne?
W diecezjalnym sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Czarnowie wspólnota parafialna uczestniczyła w uroczystościach odpustowych.
W Jubileuszowym Roku wielu pielgrzymów i liczne grupy przybywają do sanktuarium Pana Jezusa Konającego w Pacanowie, by przez Jego mękę, krzyż i zmartwychwstanie wypraszać łaski dla siebie i rodzin. Jakie szczególne przywileje ma kościół św. Marcina, w którym czczony jest cudowny średniowieczny krucyfiks o niezwykłej historii?<
Niedziela małopolska
„Uznajcie wielką w tym dobroć Pana, że nam obrońcę dał Floryjana, którego pewni będąc przyczyny, głoście przed światem cne jego czyny... – śpiewali czciciele świętego męczennika.
Nie należę do twórców, którzy muszą się wypowiadać w mediach na każdy temat, ale jestem uważnym obserwatorem – zapewnia w rozmowie z Niedzielą prof. Czesław Dźwigaj.
Chciałem zachęcić do czytania Pisma Świętego wszystkie pokolenia mojej parafii – mówi ks. Bogusław Seweryn.
Niedziela lubelska
Bezdomni z Lublina wspominają swoje spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Papież Franciszek wskazywał drogę i uczył, jak swoje życie kształtować na wzór Ewangelii.
Parafia powinna być otwartym i gościnnym domem – powiedział ks. Wiesław Kamiński.
Niedziela legnicka
Dziękujemy Panu za niezliczone dary, których udzielił chrześcijańskiemu ludowi poprzez swojego sługę, papieża Franciszka, i błagamy, aby w swym miłosierdziu i łagodności dał mu wieczne mieszkanie w królestwie niebieskim – tymi słowami modlił się kard. Kevin Farrell na rozpoczęcie obrzędu przeniesienia ciała zmarłego Ojca Świętego z kaplicy Domu św. Marty do bazyliki św. Piotra.
W społecznym odczuciu śmierć jest przeżyciem strasznym nie dla tych, którzy umierają, ale dla tych, którzy pozostają. Jest to kres wszelkiej relatywności, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społecznym. Człowiek nie żyje sam dla siebie, ale także dla innych. Jeżeli spojrzymy na problem z szerszej perspektywy, to zauważamy, że im większa jest więź z życiem i ludźmi, tym głębszy jest dramat rozstania.
Okres wiosenny to w lubomierskim zespole szkół czas rekrutacji i promocji oferty oświatowej w zakresie szkół ponadpodstawowych.
Niedziela łódzka
Po raz 30. z sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim wyruszyła pielgrzymka mieszkańców miasta do sanktuarium św. Anny w Smardzewicach.
W Salezjańskich Szkołach Rzemiosł rozbrzmiały dźwięki radości i wzruszenia. Uczniowie klasy 5TS, pierwszej w historii reaktywowanego Technikum Salezjańskiego, 25 kwietnia uroczyście zakończyli swoją edukacyjną drogę, stając się zarazem pierwszymi absolwentami nowego etapu działalności placówki.
O nadziei, niesionej przez muzykę, mówią Michał, Konrad, Piotr i Marek, franciszkańscy klerycy, artyści zespołu Pokój i dobro w rozmowie z Niedzielą.
Niedziela przemyska
XXV Akcja Krew-Czekolada przeprowadzona przez członków klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk”, działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, pozwoliła na zebranie 130 tabliczek czekolady. „Płomykowcy” ofiarowali przez te wszystkie lata ponad pół tony czekolady. Ze słodkościami przyjeżdżali do dzieci.
Niesamowitym wydarzeniem dla jarosławskiego grodu była prośba papieża Franciszka, aby podczas inauguracji Roku Miłosierdzia 8 grudnia 2015 r. ikona z jarosławskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego znajdowała się na placu św. Piotra w Rzymie.
Pod takim hasłem odbyła się już 32. edycja Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Tym razem gospodarzem wydarzenia był Leżajsk, który wraz z okolicznymi miejscowościami przyjął blisko 2 tys. młodych ludzi. W spotkaniu wzięły udział także delegacje młodzieży z Węgier oraz Szwajcarii.
Niedziela rzeszowska
Pamiątką Roku Jubileuszowego i 15. rocznicy erygowania parafii Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim będą drzwi z brązu, które poświęcił bp Jan Wątroba.
Od 3 do 8 kwietnia br. trwała wielka Pielgrzymka Chórów i Orkiestr z Podkarpacia do Rzymu. Te dni zapadły w serca i umysły uczestników. Finał pielgrzymki nastąpi w niedzielę 18 maja w katedrze rzeszowskiej, gdzie będziemy świętować 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 25. rocznicę sakry biskupiej biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. O pielgrzymce i o przygotowaniach do majowych jubileuszy z prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie – dr hab. Anną Marek-Kamińską, prof. UR, rozmawia ks. Józef Kula.
Papież Franciszek zachęcał, aby wstać z kanapy. Naprawdę, warto to zrobić.
Niedziela sandomierska
Miłosierdzie nie usprawiedliwia grzechu. Nazywanie rzeczy po imieniu, jest także miłosierdziem, tym bardziej, że dzisiaj panuje ogromne zamieszanie w sferze moralnej – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Królestwo to wielkość, rozwój, cywilizacja. Przez obrzęd liturgicznego namaszczenia oraz włożenie korony, król oraz jego państwo uznawały Prawo Boże za swoje i oddawały się pod opiekę Najwyższego – powiedział bp Krzysztof Nitkiwicz.
Nakładem Wydawnictwa i Drukarni Diecezjalnej w Sandomierzu ukazała się najnowsza powieść biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza pt. Protos.
Niedziela sosnowiecka
Dwie parafie, w których posługuje Zakon Franciszkanów to diecezjalne sanktuaria, a zarazem kościoły jubileuszowe. Dziś w naszym cyklu wdrapujemy się do św. Antoniego, który odbiera cześć na Górce Gołonoskiej w Dąbrowie Górniczej.
Mieszkańcy Brudzowic i Dziewek 53 lata czekali na upamiętnienie pacyfikacji wsi, jakiej dopuściły się 16 lutego 1972 r. władze PRL, posługując się Milicją Obywatelską, Służbą Bezpieczeństwa i ORMO.
Szkoda, że tak szybko się skończyło i trzeba czekać rok na kolejną edycję. To najkrótsza recenzja sosnowieckiego Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej.
Niedziela świdnicka
Są takie słowa, które nie tylko zapadają w pamięć, ale rozpalają serce. Padają może tylko raz, ale ich echo towarzyszy nam długo. I czasem w najmniej oczekiwanym momencie przypominają nam, co jest naprawdę ważne.
Zrozumienie trudnej historii II wojny światowej oraz kultywowanie pamięci o jej ofiarach to główne cele diecezjalnego konkursu „KL Gross-Rosen (1940–1945). Ocalić od zapomnienia”.
To był jeden z tych dni, których nie da się zapomnieć. Zaplanowany był inaczej, ale Pan Bóg dopisał coś więcej – opowiada ks. Gniewomir Flis, wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu. Wspomina Środę Popielcową 2023 r., która ma szczególne miejsce w jego sercu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Wyjątkowy czas i wyjątkowe miejsce. A gdy dochodziło się do trumny wystawionej przed konfesją św. Piotra, można było zakrzyknąć za Kochanowskim: „Pełno nas, a jakoby nikogo nie było”. Chwila wyjątkowa…
Okres Wielkanocny, gdy czcimy Zmartwychwstanie Chrystusa, utwierdza naszą pewność, że po zakończeniu ziemskiej pielgrzymki czekać nas będzie chwalebne zmartwychwstanie i życie wieczne w niebie.
Życia trzeba bronić w wielu bogatych, w pokoju prosperujących krajach, we względnie bezpiecznej Europie, niestety także w Polsce. Na pytanie dlaczego odpowiadają uczestnicy Marszu dla Życia.
Niedziela toruńska
Zatętniła życiem kaplica jabłonowskiego sanktuarium, kiedy stu dwudziestu młodych ludzi zajęło miejsca. Odpowiedzieli oni na zaproszenie papieża Franciszka zawarte w liście otwierającym Rok Jubileuszowy, aby stać się pielgrzymami nadziei.
Czasem mówi się, że jeśli ktoś lubi swoją pracę, to nie przepracuje ani jednego dnia. Przykładem takiej osoby jest z pewnością Marian Wilczyński, który świętował jubileusz 40 lat posługi organisty.
Pięćdziesięciu chórzystów. Z parafii Miłosierdzia Bożego i innych zakątków Torunia, z sąsiedniego Papowa Toruńskiego i pobliskich Łysomic, z odległego o godzinę drogi Grudziądza i Rypina. Co może się wydarzyć, kiedy spotkają się ludzie, którzy kochają Boga i śpiew?
Niedziela warszawska
Abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski, przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze warszawskiej w uroczystość NMP Królowej Polski. W liturgii uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda i przedstawiciele władz państwowych oraz parlamentarzyści.
O powstanie tej wspólnoty modlono się przez 20 lat. Wydawało się, że wszystko stoi na przeszkodzie do jej utworzenia, a sami zainteresowani przechodzili częste próby wiary. Wreszcie się udało. Radość jest tym większa.
Młodzi z Różańcem? Studenci i licealiści tworzący kolejne róże różańcowe w sercu prawobrzeżnej Warszawy? Brzmi zdumiewająco, ale grupa „Młodych z Loretto” potwierdza, że to może się udać!
Niedziela wrocławska
Podczas ceremonii pogrzebowej papieża Franciszka, na placu św. Piotra, obecna była delegacja z Wrocławia. Wśród obecnych tam był ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.
W 60. rocznicę orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” wierni archidiecezji wrocławskiej, księża i biskupi udali się na Pielgrzymkę Pojednania do Rzymu.
4 lata temu zmarł ks. Stanisław Orzechowski. Jego wychowankowie na różne sposoby kontynuują jego dzieło i promują nauczanie. Wśród nich są: Damian Żurawski, współreżyser filmu Orzech oraz Wiesław Wowk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Rozpoczęcie pontyfikatu papieża Franciszka zastało mnie jeszcze w Polsce, w parafii w Łukowej. Pamiętam jak pojechałem na liturgię drogi neokatechumenalnej do Obszy i zaraz po jej zakończeniu w mieszkaniu jednego z księży oglądaliśmy pierwsze publiczne wystąpienie nowo wybranego Papieża.
Społeczność Łukowej, podobnie jak wiele innych miejsc w Polsce i na świecie, oddała hołd pamięci wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II, upamiętniając 20. rocznicę jego śmierci. To wydarzenie nie było jednak tylko okazją do złożenia kwiatów czy wspólnej modlitwy, ale przede wszystkim momentem refleksji nad tym, co ten wielki Papież zostawił nam jako dziedzictwo.
Każdy etap życia ma swój niepowtarzalny klimat, a moment ukończenia szkoły często jest jednym z tych najbardziej emocjonujących. W Biłgoraju, w murach Katolickiego Liceum im. Papieża Jana Pawła II, uczniowie klas maturalnych niedawno przeżyli swój wyjątkowy dzień – dzień pożegnania dzieciństwa i symbolicznej młodości, pełen wzruszeń, wspomnień i nadziei na przyszłość. To nie była tylko ceremonia rozdania świadectw, to symboliczny moment, w którym kończy się jedna podróż, by rozpocząć kolejną – dorosłość i samodzielne życie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Uroczyste wręczenie nagród „Człowiek Człowiekowi” przyznawanych za szczególne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej odbyło się 30 kwietnia.
– Św. Andrzej Bobola ewidentnie chciał tu być. Dla nas to jest działanie opatrznościowe – mówią proboszcz i parafianie z Wilkanowa.
Ks. kan. Andrzej Skoblicki prezentuje, jak wygląda działalność wspólnoty, która w 2024 r. formalnie rozpoczęła apostolat w diecezji, począwszy od parafii Bożego Miłosierdzia w Głogowie, której jest proboszczem.