Reklama
edytorial
Dzień Patrona Dziennikarzy – św. Franciszka Salezego, przypadający w niedzielę 24 stycznia 2016 r., to najlepszy moment, aby ogłosić, że Tygodnik Katolicki „Niedziela” obchodzi w tym roku dwie ważne rocznice. Są to przede wszystkim 90. urodziny naszego tygodnika.
W czasach PRL-u krążył taki dowcip opowiadany w okresie matur. Nauczyciel pyta ucznia: Co nam dał Związek Radziecki? Odpowiedź brzmiała: No, właśnie...
3
z Watykanu
6
ze świata
7
10
temat numeru: Dzień Patrona Dziennikarzy
Jak co roku, w dniu wspomnienia św. Franciszka Salezego, 24 stycznia, zostanie ogłoszony tekst orędzia papieża Franciszka na tegoroczny, jubileuszowy – 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, obchodzony pod hasłem: „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie”.
Głębokie przemiany, które dokonują się w Polsce zarówno w sferze społeczno-politycznej, jak i w sferze społecznego przekazu, zobowiązują nas do osobistej odpowiedzialności za rozpoznawanie prawdy i wierność prawdzie.
11
temat numeru: Dzień Patrona Dziennikarzy • św. Franciszek Salezy
Św. Franciszek Salezy jest patronem prasy katolickiej oraz dziennikarzy.
Kościół wspomina go 24 stycznia. Czy może być dziś przydatny środkom społecznego przekazu? Czy zaciekawi ludzi mediów i tych, którym media służą?
12-13
temat numeru: Dzień Patrona Dziennikarzy • 40-lecie Evangelii nuntiandi
Adhortacja apostolska Pawła VI o ewangelizacji w świecie współczesnym „Evangelii nuntiandi” ogłoszona została 8 grudnia 1975 r., dokładnie w 10. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II
14-15
temat numeru: Dzień Patrona Dziennikarzy • nowelizacja ustawy medialnej
16-17
Kongres Eucharystyczny • Filipiny • 24-31 stycznia 2016
Zadaniem Kongresów Eucharystycznych jest pogłębianie wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w znakach chleba i wina. Tegoroczne, styczniowe spotkanie katolików na Filipinach stawia sobie dodatkowy cel, którym jest wzmocnienie nadziei.
18-19
26 stycznia • Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce
My nie czujemy się Polakami. My jesteśmy Polakami tatarskiego pochodzenia – zgodnie podkreślają potomkowie Złotej Ordy, od ponad trzech wieków mieszkający na terenach północno-wschodniej Polski
24-25
28-29
Rok Święty Miłosierdzia • uczynki miłosierdzia
Z orędzia papieża Franciszka do Młodych na XXXI Światowy Dzień Młodzieży, Kraków 2016
30
Rok Święty Miłosierdzia • uczynki miłosierdzia • wiara i życie
Istnieją różne drogi dojazdu do celu, ale bez wątpienia najlepsze z nich to autostrady, które gwarantują najbezpieczniejsze i szybkie dotarcie do celu
30-31
liturgia tygodnia
32-33
36-37
fakty • opinie
Wkrótce przekonamy się, że generalne porządki były potrzebne i są dobrze prowadzone
Jeszcze nie jest pewne, czy już tam doszliśmy, ale ponoć zmierzamy w stronę państwa totalitarnego. Tak wieszczą politycy PO i PSL.
38
z prasy zagranicznej
Ciekawe badanie postaw młodzieży z krajów islamskich względem wyznawanej przez nią religii przedstawiono na łamach portalu „The Huffington Post”.
39
felietony
Aby udało się przeprowadzić konieczne zmiany w Polsce, naprawić wszystko od podstaw, naród musi rozumieć, co tak naprawdę dzieje się obecnie i jakie są tego źródła. „Pierwszy raz od 26 lat, od 1989 roku, w Polsce wygrała prawica, ale to jej zwycięstwo pokazywane jest wyłącznie przez pryzmat... przeciwników
O dziwo, to kondycja nie niemieckich, lecz polskich mediów publicznych budzi niepokój niemiecko-europejskich polityków
Z prof. Mirosławem Piotrowskim – posłem do Parlamentu Europejskiego – rozmawia Dawid Nahajowski
44-45
nasze sprawy
Z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
46-47
Niedziela Młodych
Często dociera do naszych uszu to zdanie. Problem jednak może pojawić się z podaniem jasnej odpowiedzi na pytanie: Co właściwie kocham? Czy w ogóle coś kocham? Sam miałem z tym niemałą trudność w klasie maturalnej. Nie wiedziałem, jakie studia wybrać.
Bóg nieustannie szuka bliskości z każdym człowiekiem. Dzieje się tak, mimo że my odwracamy się od naszego Pana, a często wręcz od Niego uciekamy. Często potrzebujemy nawrócenia! Tylko w jaki sposób mamy się za to nawracanie ku Bogu „zabrać”?
Są nimi osoby świata mediów, kultury, sportu i Kościoła, które popularyzują spotkanie w Krakowie w lipcu 2016 r. i idee Światowych Dni Młodzieży oraz angażują się w akcje z nimi związane.
Z s. Anetą Płonecką, misjonarką Wspólnoty Słudzy Ewangelii, koordynującą wyjazd młodzieży z Japonii na ŚDM do Krakowa, rozmawia Zofia Świerczyńska
50-53
prezentacje
55
56
Niedziela bielsko-żywiecka
Do tego obrazu odwołał się nasz Biskup Ordynariusz opisując współistnienie wspólnot katolickich i ewangelickich zamieszkujących tę samą ziemię na Podbeskidziu i Śląsku Cieszyńskim.
W podżywieckiej Łękawicy 9 stycznia odbyła się uroczystość nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia bł. Michała Tomaszka.
W nieodłącznym kapeluszu Marceli Trojan pojawił się 6 stycznia w prezbiterium kościoła Opatrzności Bożej w Jaworzu.
W parafii św. Katarzyny w Cięcinie kolędy zaśpiewała Eleni. Podczas koncertu 5 stycznia towarzyszył jej folklorystyczny zespół „Hulajniki” z Milówki.
Niedziela częstochowska
W sobotę 16 stycznia 2016 r. w Gminnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Rębielicach Królewskich zorganizowano I Szkolno-Parafialny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Jezuskowi”.
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, wypada 24 stycznia. Dziennikarze to jedno z wielu środowisk, którego członkowie mają ogromne pole działania w naszej rzeczywistości. Do zadań dziennikarzy należy budowanie ludzi słowem prawdy o Bogu i człowieku.
6 stycznia br. w kościele pw. Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu instrumentalno-wokalnego z Szyszkowa. Potem zaś uroczysty obchód Pokłonu Trzech Mędrców.
Niedziela podlaska
Gandhi, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej, wypowiedział kiedyś takie oto słowa: „Gdyby miało mi się zdarzyć to, co Szawłowi, zanim stał się Pawłem, nie wahałbym się nawrócić”.
W niedzielę 10 stycznia w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach odbył się 4. Kolędowy Przegląd Chórów Kościelnych i Zespołów Wokalnych Siemiatycze 2016.
W Drohiczynie bp Tadeusz Pikus spotkał się z przedstawicielami szkół noszących imię św. Jana Pawła II oraz sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w diecezji drohiczyńskiej.
Niedziela kielecka
Zespół „Siedlecczanie” z Siedlec w gminie Chęciny skończył 30 lat. Grupa ma na swym koncie 927 występów, w tym 10 obrzędów sprzed stu lat wykonywanych gwarą, z pietyzmem dla tradycji i kultury wsi. Dzisiaj zasłużeni i obsypani nagrodami – zaczynali od obrzędów na czas godów i kolędowania.
Tytuł św. Stanisława Biskupa i Męczennika przyjęła świątynia w Mniowie, w dekanacie Łopuszno. Św. Stanisław odbiera tutaj cześć wraz ze św. Teklą, która jest drugą patronką parafii
Sześćdziesiąt osób z piętnastu parafii diecezji kieleckiej uczestniczyło u progu nowego roku w rekolekcjach wolontariuszy ŚDM.
Niedziela małopolska
W diecezji tarnowskiej po raz 18. spotkali się uczestnicy projektu „Kolędnicy Misyjni”, aby podsumować dzieło wspierania misji.
To miejsce jest prawdziwym skarbcem, w którym wątpiący odnajdują wiarę, błądzący – właściwą drogę, grzesznicy – przebaczenie. Pan Jezus właśnie tu, w środku miasta, od wielu lat w szczególny sposób okazuje nam swoją łaskę i miłosierdzie
Wciąż można zgłaszać chęć przyjęcia uczestników Światowych Dni Młodzieży we własnym domu. Taka okazja nieprędko może się powtórzyć. Małopolanie mają możliwość wykazania się gościnnością przed... całym światem!
Jak szukać zakwaterowania dla młodzieży, która w lipcu spotka się z papieżem Franciszkiem? Zdradza Magdalena Cerazy, koordynator Biura Rejonowego ŚDM Bochnia-Wschód
Niedziela lubelska
Prowadzone przez Ojców Jezuitów Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodzi w tym roku 70. rocznicę istnienia.
Centrum Jana Pawła II w Lublinie zorganizowało spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim – świadkiem życia i świętości Papieża Polaka
Do 12 lutego w domach i parafiach zakonnych na terenie archidiecezji lubelskiej trwa peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej
Niedziela legnicka
Zwyczajem w Kościele w święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa stało się odnowienie przyrzeczeń sakramentu małżeństwa i udzielanie błogosławieństwa rodzinom uczestniczącym w Eucharystii.
Z Bartoszem Boleszczukiem, pomysłodawcą i wykonawcą ruchomej szopki w kościele pw. Bożego Ciała przy ul. Franciszkańskiej w Szklarskiej Porębie, rozmawia Feliks Rosik
Niedziela łódzka
Wspaniałym zwieńczeniem okresu kolędowego było przedstawienie jasełkowe, które parafianie św. Mikołaja w Gomulinie mogli obejrzeć w światyni
Uroczysty koncert noworoczny odbył się 14 stycznia w łódzkiej katedrze.
Modlili się o błogosławieństwo Boże na swoją ciężką pracę, prosili o opiekę i wsparcie patrona – św. Antoniego Opata i dziękowali za swoje rodziny podczas uroczystości, która miała miejsce 17 stycznia w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żeroniach
Niedziela przemyska
Na 18-21 stycznia zapowiedziano sesję plenarną PE, podczas której odbędzie się debata o sytuacji w Polsce, a Sąd Najwyższy w Polsce ogłosi, czy wybory z 25 października ub.r. są ważne.
W Roku Jubileuszowym 2000 została powołana najmłodsza wspólnota parafialna w Przeworsku pw. Chrystusa Króla. Nowa wspólnota została utworzona z części terytorium parafii Ducha Świętego, jej proboszczem został mianowany ks. Jan Miazga
Każdy jubileusz jest piękny, a szczególnie ten, który sami mamy okazję przeżywać. W Niedzielę Świętej Rodziny w parafii pw. św. Stanisława Biskupa Przemyśl-Lipowica na dwóch Eucharystiach ponad 20 par małżeńskich odnowiło swoje śluby podczas Jubileuszu Małżeństw.
Niedziela rzeszowska
24 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka, wraca pytanie: W jaki sposób wykorzystywać nowe techniki do głoszenia Ewangelii?
Z Alfredem Sepiołem, kolekcjonerem biblijnych monet, pasjonatem historii i dyrektorem Muzeum Regionalnego w Jaśle, rozmawia Natalia Janowiec.
Konferencje z najwybitniejszymi specjalistami różnych dziedzin nauki oraz liczne imprezy kulturalne złożą się na program obchodów Jubileuszu Chrztu Polski na Podkarpaciu.
Niedziela sandomierska
Piąte Diecezjalne Spotkanie Grup Kolędników Misyjnych miało miejsce 10 stycznia w Radomyślu nad Sanem.
Według raportu „Jobs Rated Almanac” zawód dziennikarza prasowego znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu 200 najlepszych profesji w Stanach Zjednoczonych.
Na zaproszenie ks. proboszcza Witolda Szczura do Gawłuszowic przybył już po raz drugi znany zespół „New Day” z koncertem kolęd.
Niedziela sosnowiecka
Wielu z nas chciałoby zmienić świat, Kościół, Polskę i wszystkich wokół, ale nie zawsze siebie. Najtrudniej dostrzec w sobie to, co wymaga poprawy i uleczenia.
Dom rodzinny to miejsce, do którego zawsze lubimy wracać. To ostoja spokoju, bezpieczeństwa, miłości. Dla zgromadzenia zakonnego takim miejscem jest niewątpliwie Dom macierzysty, w którym tworzyła się historia. Karmelitanki Dzieciątka Jezus mają takie miejsce.
Tegoroczna edycja Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” odbyła się w dniach 14-18 grudnia.
Niedziela świdnicka
Święta Bożego Narodzenia to czas, który chętnie spędzamy z rodziną. Wiele osób pokonuje setki kilometrów, aby w ten niezwykły wieczór być razem.
Już po raz dwunasty parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Bolkowie zorganizowała wspólnie z tamtejszymi władzami samorządowymi, Gminno-Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji, placówkami oświatowymi Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek.
W naszej polskiej pobożności mamy pory w ciągu dnia, kiedy modlimy się szczególnymi modlitwami.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Święty Franciszek Salezy wypracował pięć zasad życia duchowego. Pierwsza z nich brzmi: „Trzeba rozkwitać tam, gdzie Bóg nas zasadził”, czyli całym sercem szczerze umiłować własny stan życia i własne powołanie i z miłości do Boga szczerze ukochać praktykowanie go.
W roku szkolnym 2015/16 już po raz 26. organizowana jest Olimpiada Teologii Katolickiej. Hasło tegorocznej edycji Olimpiady brzmi: „Święty Jan Paweł II – wychowawca młodych pokoleń”.
W styczniu 2016 r. ukazał się Ewangelizacyjny Katechizm Młodych – „Największa jest Miłość”.
Róża – królowa kwiatów – stała się symbolem Królowej niebios – Najświętszej Maryi Panny, którą nazywano: Rosa speciosa (Róża wspaniała), Rosa mystica (Róża mistyczna) albo Rosa coeli (Róża niebieska).
Niedziela toruńska
W niespokojnym świecie ludzkie serce pragnie nadziei, pokoju i jedności. Jedności z sobą, drugim człowiekiem, w rodzinie, szkole, miejscu pracy czy odpoczynku. Wszystkie nasze tęsknoty może zaspokoić jedynie Bóg.
Wędrowały z parafii do parafii. Nawiedziły szpitale, więzienia, szkoły, placówki opiekuńcze i domy zakonne. Przez 2 tygodnie symbole Światowych Dni Młodzieży przemierzały diecezję toruńską, by każdemu obwieszczać miłość Boga.
Spotkanie opłatkowe świeckich współpracowników Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Toruńskiej odbyło się w Toruniu.
Centralne obchody Dnia Judaizmu, ustanowionego przez polski Episkopat w 1997 r., były organizowane w 15 miastach. W tym roku do tej listy dołączył Toruń.
Niedziela warszawska
Nie ma chyba drugiej osoby, która tak dobrze znałaby wszystkie parafie archidiecezji warszawskiej, jak ks. inf. Grzegorz Kalwarczyk, który blisko 40 lat przepracował w warszawskiej kurii.
Kilkanaście młodych małżeństw spotyka się co miesiąc w katedrze św. Jana Chrzciciela, by doskonalić wzajemne relację.
Dwutomowy „Przewodnik po parafiach i kościołach archidiecezji warszawskiej”, autorstwa ks. inf. Grzegorza Kalwarczyka, jest wyjątkowy, bo nie zatrzymuje się na zewnętrznym życiu kościoła, ale prowadzi nas w jego głębię.
Studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowali akcję „Cała Polska myje ręce”. Niepozorny projekt przerodził się w ogólnopolską kampanię, którą wspierają znane osoby.
Wystawą przedstawień Bożego Narodzenia w malarstwie, rysunku i grafice inauguruje działalność wystawienniczą Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w nowej siedzibie na Starym Mieście.
Niedziela wrocławska
14 stycznia we Wrocławiu zainaugurowano niezwykłą podróż kulinarną, a jednocześnie akcję promującą... miłosierdzie.
Lipiec 2016 r. będzie dla Polski czasem wyjątkowym – do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie młodzież z całego świata. A przed głównymi uroczystościami w Krakowie młodzież spędzi 5 dni w różnych diecezjach Polski – także archidiecezja wrocławska przygotowuje się do tego wyjątkowego wydarzenia.
Mogliby spędzać czas w domu i po prostu odpoczywać po ciężkich latach pracy zawodowej. Jednak wrocławscy seniorzy pokazują, że dojrzały wiek niesie ze sobą wiele radości.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Chrystus nie żąda od nas sukcesów, ale wierności, powstawania, zaufania Jemu, nawet jeśli po ludzku wydaje się, że w naszym życiu niewiele się zmienia.
Z udziałem prezydenta Światowej Federacji Dekarzy oraz m.in. prezesa Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, samych dekarzy oraz ich rodzin, 9 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe, które było dopełnieniem otwarcia w Biłgoraju oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.
Okres Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych momentów upływającego nieubłaganie czasu. Rok kalendarzowy umyka dzień za dniem, a najpiękniejsze wspomnienia to te, które na zawsze pozostaną w pamięci jako źródło nieopisanej radości.
Harcerze lubaczowskiego i jarosławskiego Hufca ZHP wraz z władzami samorządowymi i duchowieństwem przekazali uroczyście Betlejemskie Światło Pokoju sąsiadom zza wschodniej granicy z obwodu jaworowskiego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Kończy się właśnie kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ile to już było tych tygodni? Wiele razy wspólnie lub osobno modliliśmy się o jedność.
To kolejny krok na drodze procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty. 12 stycznia 2016 r. o godz. 9.30 oficjalnie otwarto jego fazę rzymską.
W Gminnym Domu Kultury w Kargowej 17 stycznia odbyło się kolędowanie, które zorganizował tamtejszy Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Z Dorotą Tyliszczak rozmawia Katarzyna Jaskólska.