Reklama
95 lat Niedzieli
Tym razem ukazujemy wydarzenia z 1927 r.
2
obserwator
Informacje na temat pandemii COVID-19 w Polsce są na tyle optymistyczne, że maj mógł się stać miesiącem znoszenia wielu uprzykrzających nam życie obostrzeń. – Ostatnie dni pokazały, że idziemy w lepszym kierunku, że trzecia fala najpewniej już się przełamała – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji dotyczącej zasad bezpieczeństwa epidemicznego.
5-8
treści wiary
Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…
„Dziś jest czas Fatimy...”; „Świat uratuje nabożeństwo fatimskie...” – kiedy słyszę tego typu twierdzenia, przypomina mi się rozmowa, którą odbyłem kiedyś w podróży. Siedzący obok mnie mężczyzna zobaczył, że czytam książkę o Fatimie, i zagaił: „Dobrze, że pan to czyta. Najważniejsza jest dziś Fatima”.
Porozumienie między ludźmi o różnych przekonaniach religijnych buduje się zawsze na dialogu. Dialog zbliża i uczy cierpliwego słuchania, a jego fundamentami są: otwartość, dobra wola i wzajemny szacunek.
14-18
moim zdaniem
Jezus lubi ciszę, skupienie, skromność, prostotę, szczere i owarte serce.
19
życie kościoła
O przesłaniu i duchowości założyciela salwatorianów o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana z okazji jego beatyfikacji z ks. Adamem Tenetą – postulatorem procesu beatyfikacyjnego rozmawia ks. Mariusz Frukacz.
Poniedziałek, wtorek i środa szóstego tygodnia wielkanocnego, tuż przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, to szczególne dni modlitwy o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych, dawniej nazywane Dniami Krzyżowymi, a obecnie – Dniami Modlitw o urodzaje i za kraje głodujące.
Nazwa „Dni Krzyżowe” wywodzi się stąd, że modlono się, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i przydrożnych krzyży
Zaszczepiłem się już pierwszą dawką, a drugą wyznaczono mi na 13 maja. Wkłucie zniosłem dzielnie, preparat też obszedł się ze mną łagodnie, tzn. nie odczuwałem żadnych wyjątkowych sensacji poza nieco bolącym ramieniem, ale tę dolegliwość doskonale pamiętam z dzieciństwa, choć nie wiem, po którym szczepieniu
20-23
29
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
...najwyższa rzeźba wykonana z bambusa znajduje się w Bayambang, mieście położonym na jednej z filipińskich wysp?
Postać bp. Stanisława ze Szczepanowa, którego wspomnienie Kościół obchodzi 8 maja, od stuleci budzi kontrowersje. Wypadki z 1079 r., w których wyniku zginął biskup krakowski Stanisław, wciąż są spowite mrokami tajemnicy...
Odkąd zaczęły królować afisze oznajmiające zamknięcie instytucji kultury z powodu COVID-19, obserwuje się wielki festiwal kreatywności.
31-43
moim zdaniem
Warto żyć dla tego, co się ukocha ponad życie.
Warto dbać o słowa, szczególnie te budujące dobro.
44-45
punkt widzenia
Edukacja domowa staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Jest całkowicie odporna na COVID-owe restrykcje i ograniczenia, ale to niejedyna jej zaleta
Katastrofalna sytuacja w Indiach może pokrzyżować plany globalnej walki z pandemią. Już teraz wiadomo, że będzie miała bardzo złe skutki dla światowej gospodarki.
Chcemy, aby młodzi partycypowali w procesie rządzenia na każdym szczeblu polityki państwa – mówi minister Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
kochane życie
50
sprawy rodzinne
O życie trzeba walczyć do samego końca. A miłość to lekarstwo na zwątpienie, którego potrzebuje każdy z nas, a przede wszystkim dziecko.
Rozpędzona lokomotywa zmian cywilizacyjnych nadal przyspiesza. Gdzie jesteśmy w tym wyścigu z czasem?
52-54
Niedziela z kulturą
55-61
55
dobre rady
Przygotowujemy zakwas: w szklanym naczyniu mieszamy 50 g mąki z 50 ml przegotowanej ciepłej wody. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu.
I etap – przygotowujemy zaczyn: do szklanego naczynia przelewamy zakwas ze słoika, dodajemy szklankę ciepłej wody oraz szklankę mąki żytniej, mieszamy i odstawiamy na 8-10 godzin. II etap – do miski wlewamy zaczyn, dodajemy pozostałe składniki, mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 2 godziny.
Maj to nie tylko czas spacerów wśród kwitnących pól i lasów. To także okres gromadzenia ziół na zimę.
Czy zdarzyło wam się odczuwać zgagę? Zapewne tak. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku, niesmak w ustach i tzw. ulewanie są znane każdemu. Jeżeli te przypadłości są odczuwane sporadycznie – nie ma powodu do obaw, ale jeżeli pojawiają się co kilka dni lub częściej – mogą być sygnałem choroby refluksowej żołądka.
Jeden z komunikatów na stronie archidiecezji częstochowskiej, dotyczący „pustelnic” działających w granicach tejże archidiecezji, spowodował wiele pytań o to, kto i w jaki sposób staje się pustelnikiem (pustelnicą), a także jakie są zadania i obowiązki wynikające z takiego statusu?
56-59
60-62
Niedziela z kulturą
64
65
moim zdaniem
Myśleliśmy: tak musi być, chodzi o bezpieczeństwo.
66
niedziela liturgiczna
Można powiedzieć, że problem istnienia zła, a co za tym idzie – i cierpienia, szczególnie człowieka, który swoją ufność pokłada w Panu Bogu, jest stary jak świat. Sięga bowiem początków ludzkości, czyli ogrodu w Eden, opisanego na początku Księgi Rodzaju, i decyzji Adama oraz Ewy o nieprzestrzeganiu Bożego rozkazu niespożywania owoców z jednego z drzew, które tam wyrosły.
Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
>Przesłanie bp. Romana Pindla do maturzystów.
Z Jackiem Sieklińskim, synem śp. por. Stefana „Stefka” Sieklińskiego, rozmawia Mariusz Rzymek.
Na naszych ziemiach powstaje Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Niedziela częstochowska
Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie wychowuje w duchu chrześcijańskich wartości, realizując zasady pedagogiki lasaliańskiej.
W Tygodniu Modlitw o Powołania bp Andrzej Przybylski odprawiał Msze św. o powołania z regionów radomszczańskiego, zawierciańskiego i wieluńskiego.
Od 15 maja nasza archidiecezja będzie miała nowych diakonów. Z tej okazji prezentujemy świadectwo powołania jednego z nich.
Niedziela podlaska
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II, kierując się nauczaniem swego patrona, wzięła aktywny udział w przeżywaniu XIII Tygodnia Biblijnego.
Pod takim hasłem w dniach 23-24 kwietnia, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa, w ramach formacji permanentnej odbyły się kolejne warsztaty kapłanów diecezji drohiczyńskiej wyświęconych w latach 2015-20.
Przydrożne krzyże i kapliczki to nieodłączny element polskiego krajobrazu, zatem i Podlasia. Są świadectwem wiary i tradycji. Jednak był czas, gdy wznoszenie krzyży uważano za działanie wbrew prawu.
Niedziela kielecka
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 23 maja do kościoła św. Jakuba Apostoła w Szczaworyżu zostaną wprowadzone relikwie patrona, które przybędą z sanktuarium w Więcławicach Starych k. Krakowa.
Wśród wielu dzieł Caritas jest jedno bardziej znane w diecezji – Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. To szczególne miejsce, które wymarzył sobie sługa Boży ks. Wojciech Piwowarczyk.
Niedawno przeżywany Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego zwracają naszą uwagę ku świętym księgom i zarazem stawiają pytanie: jak i na ile korzystamy z przekazów natchnionych?
Niedziela małopolska
Żyjemy w czasach lęku… Boimy się utraty pracy, zdrowia, a nawet życia. W jaki sposób Osoba Ducha Świętego może nam skutecznie pomóc pozbyć się strachu przed przyszłością?
Siostry józefitki od 55 lat konkretnymi czynami miłosierdzia wspierają wiernych uszewskiej parafii św. Floriana. Prowadzona przez siostry grupa św. Józefa liczy już 48 członków.
Kult św. Stanisława był tu żywy już w minionych wiekach – zapewnia ks. Jan Urbański, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie-Toniach.
Niedziela lubelska
Srebrne antepedium z sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, jeden z najcenniejszych zabytków, został poddany renowacji.
Po zbudowaniu dwóch kościołów: Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Chrystusa Odkupiciela, decyzją bp. Bolesława Pylaka w Świdniku powstała trzecia świątynia, dedykowana św. Józefowi.
Dla uchodźców z Białorusi Lubelszczyzna jest pierwszym miejscem spotkania z Polską i z Europą.
Niedziela legnicka
W parafii św. Maksymiliana Kolbego trwa peregrynacja ikony Świętej Rodziny.
Stanisław Obertaniec, dyrektor Radia Plus Legnica został wybrany Honorowym Obywatelem Miasta.
24 kwietnia w katedrze 2 kleryków zostało wyświęconych na diakonów. Tym samym weszli do stanu duchownego. Za 2 lata przyjmą drugi stopień święceń – prezbiterat.
Niedziela łódzka
Bez wątpienia do takich należy wspólnota parafialna w Szczawinie, której patronuje św. Stanisław, biskup i męczennik.
41. rocznica święceń biskupich abp. seniora Władysława Ziółka.
Taką osobą była czcigodna służebnica Boża Wanda Malczewska, przemieniając świat i zbliżając go do Pana Boga.
Niedziela przemyska
Odbyły się dwie ostatnie w tym roku szkolnym edycje on-line rekolekcji przygotowujących do bierzmowania Wake Up.
Będzie służyła potrzebującym pomocy i opieki, czyli chorym. Na razie jednak Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze im. św. Łazarza „Betania” w Przemyślu samo wymaga pomocy. Innej, ale jednak pomocy.
Dziękujemy za dar życia, za kapłaństwo, za posługę i obecność pośród nas ks. Czesława Jaworskiego.
Niedziela rzeszowska
Maj, miesiąc maryjny, przeżywany jest szczególnie przez czcicieli Matki Najświętszej.
O duszpasterstwie w języku pisin mówi ks. Jacek Kędzior, misjonarz w Papui-Nowej Gwinei.
Ojciec Święty bł. Pius IX 8 grudnia 1870 r. ogłosił św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny patronem Kościoła powszechnego.
Niedziela sandomierska
Biskup Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował miesiąc modlitwy w intencji powołań.
Przedstawiciele różnych miast z południa naszej diecezji chcą powołać do istnienia Klaster Lasowiacki, aby promować kulturę regionu i wspierać się w różnych inicjatywach ukazujących piękno tradycji lasowiackiej.
W sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach po konserwacji fresków przyszedł czas na kruchtę.
Niedziela sosnowiecka
Niedziela świętuje swoje 95. urodziny. Także czytelnicy z Zagłębia dołączają się do świętowania.
W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Będzinie, prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej, są jeszcze wolne miejsca. O leczeniu, rehabilitacji i funkcjonowaniu placówki z jego kierowniczką – Anną Serwecińską rozmawia Piotr Lorenc.
>1 maja, po wieczornej Eucharystii, w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa.
Niedziela świdnicka
W Kościele powszechnym po VI Niedzieli Wielkanocnej rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o urodzaje zwane dawniej Dniami Krzyżowymi.
– Jesteście jak apostołowie, ponieważ zostaliście przy Panu Jezusie – mówił bp Adam Bałabuch do setki młodzieńców, którym pobłogosławił do pełnienia kolejnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.
Na zaproszenie miejscowego proboszcza i zarazem kapelana strażaków ks. kan. Andrzeja Walerowskiego do Dobromierza zawitał biskup senior Ignacy Dec.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dzięki ofiarności parafian kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Lotnisko, zakupiono dzwon, który pod koniec maja zostanie zainstalowany na wieżyczce kościoła.
Inspiracją dla ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna Kowalska.
Polska z bliska i z daleka, tajemnicza teraz, nieznana potem.
Niedziela toruńska
Jezus jako Dobry Pasterz staje się wzorem dla każdego, kto bierze odpowiedzialność za drugiego człowieka. A każdy z nas za kogoś odpowiada – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Czym jest dla mnie Eucharystia? Czy uczestniczę w niej należycie skupiony? Czy traktuję ją jako dar?
Święty Józef ma takie względy u Boga, że w niebie raczej rozkazuje, aniżeli prosi – pisała św. Teresa z Avila.
Niedziela warszawska
O fenomenie jezuickiej duchowości, inicjatywach Roku Ignacjańskiego i szukaniu oraz odnajdywaniu Boga w codzienności, z o. Waldemarem Borzyszkowskim, jezuitą, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Mają powyżej trzydziestu, a nawet czterdziestu lat. I nie wystarczają im media społecznościowe. Wciąż pragną rozwijać się duchowo, utrzymując jednocześnie bliskie więzi towarzyskie.
Choć od końca II wojny światowej minęło już 75 lat, w Warszawie wciąż znajdowane są groby jej ofiar.
Niedziela wrocławska
W Głębowicach odbędą się rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. O wydarzeniu opowiadają Iwona Włodarczyk-Grabiec oraz Krzysztof Grabiec.
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza seniorów na turnusy wakacyjne w Łebie.
Muzyka łagodzi obyczaje. Święty Augustyn poszedł w swoich rozważaniach jeszcze dalej i powiedział, że „kto śpiewa, dwa razy się modli”.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
15 kwietnia zmarła Julia Rodzik, nauczycielka i wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży szkół średnich, zasłużona dla życia kulturalnego i religijnego Zamościa.
Krwiodawcy z regionu biłgorajskiego po raz kolejny spotkali się na akcji w Majdanie Starym, gdzie swoją postawą świadczyli o miłości wobec bliźniego.
Poznawanie Pisma Świętego w sanktuarium maryjnym jest wielką radością i przywilejem, ponieważ właśnie od Matki Najświętszej uczymy się najlepiej rozważania i wprowadzania w życie Słowa Bożego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
8 maja obchodzimy 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. 36 lat później powstało Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie.
Jednym z najwspanialszych zabytków województwa lubuskiego jest zespół dawnego opactwa Kanoników Regularnych Reguły Świętego Augustyna przy pl. Klasztornym w Żaganiu. Przed 10 laty postanowieniem prezydenta RP obiekt otrzymał status Pomnika Historii. Z tej okazji ogłoszono konkurs, który ma pomóc rozpropagować zabytek.
Kolejna rocznica zakończenia II wojny światowej kieruje nasze oczy na rzesze ofiar tego konfliktu. Wielu znamy z imienia i nazwiska, wiemy, gdzie znajdują się ich groby. Jednak o bardzo wielu nie wiemy nic.