Reklama
„A JA WAM POWIADAM..." (POR. MT 5, 22)
Ludzie potrzebują świadków, potrzebuje ich także wiara
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
22 X - WSPOMNIENIE BŁ. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA
Od obsesji mówienia o kryzysie Kościoła powinniśmy przejść do mówienia o kryzysie kulturalnym
8-9
14-15
Co nowego w telewizji?
Tym razem zapytaliśmy naszych czytelników o modlitwę różańcową
Nowa książka Ks. Jerzy Urbana, Stanisława i Piotra Markowskich, „Święta Jadwiga Królowa”, Dom Wydawniczy „Rafael”
17-19
ROK WIARY
Stolica Apostolska zdecydowała o możliwościach udzielenia odpustu zupełnego z okazji Roku Wiary.
Niemało wysiłku intelektualnego, sporów, dysput kosztowało pierwszych chrześcijan odkrycie i sformułowanie prawdy o Trój-Jedynej Rzeczywistości Boga
19
„Bóg do końca nas umiłował”. „ON KOCHA MNIE - JA JEGO TEŻ!”.
Na wierność i niewierność łasce trzeba patrzeć w perspektywie powszechnej woli zbawczej. Bóg obejmuje wszystkich swoją zbawczą mocą, „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni” (1 Tm 2, 4)
20
SYLWETKI ROKU WIARY
Prof. Jerzy Urbanowicz powiedział: Nieskończoność jest dla mnie tak samo oczywistym elementem rzeczywistości, jak to, co skończone.
21
JASNOGÓRSKIE ŚLUBY NARODU POLSKIEGO
Konferencja abp. W. Depo wygłoszona na falach Radia Maryja, Radia Fiat i Radia Jasna Góra, 17 sierpnia 2012 r.
24-25
WIARA I ŻYCIE
27
28-29
ZAPROSZENIE DO AULI „NIEDZIELI"
Jury obradujące pod kierunkiem artysty plastyka dr. Włodzimierza Karankiewicza dokonało oceny ponad 300 fotografii zgłoszonych do VII edycji Konkursu Fotograficznego „Kierunek: Jasna Góra 2012.
30
„DZIENNIKARZ MIĘDZY PRAWDĄ A KŁAMSTWEM”
W związku z odbywającą się 20 października br. w Łodzi konferencją z cyklu „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem” z red. Zygmuntem Chabowskim, przewodniczącym Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, rozmawia Henryk Tomczyk
31
PROSTO I JASNO
Przez minione 5 lat żyliśmy w fikcyjnym dobrobycie, opartym głównie na długach oraz stosowaniu przez ministra Jacka Rostowskiego kreatywnej księgowości i tym podobnych sztuczek
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
WALKA Z KATOLICKIMI MEDIAMI W POLSCE
Przy pomocy finansowych barier i legislacyjnych sztuczek obecna władza chce już nie tylko ograniczyć, ale wprost zniszczyć wolne media
36
FELIETONY
Trybunał Konstytucyjny rozpatrując skargę NSZZ „S” (wielki sukces związku!), uznał za niekonstytucyjny przepis odbierający pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy.
O nowej książce Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck”
37
PROPOZYCJE
38
DODATEK nie tylko dla SENIORA
Co zrobić z nieszczęściem, które dotyka ludzi starych, chorych, którym pomoc lekarza specjalisty potrzebna jest od zaraz, ale wizyta będzie możliwa dopiero za kilka miesięcy?
Jest trujący, niewidzialny, bezwonny, śmiertelnie niebezpieczny
39-39, 41
DODATEK nie tylko dla SENIORA - słuch
Rozmowa z Piotrem Szymańskim - protetykiem słuchu i kierownikiem oddziału firmy zajmującej się doborem aparatów słuchowych w Łodzi
40
DODATEK nie tylko dla SENIORA - zdrowie fizyczne i psychiczne
W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, gdy zaniedbania wynikające z dotychczasowego trybu życia zaczynają skutkować dolegliwościami, często utrudniającymi normalną egzystencję. Co wtedy robić? Jak ulżyć w cierpieniu?
42
DODATEK nie tylko dla SENIORA
O depresji i sposobach radzenia sobie z tą chorobą z dr. n. med. Markiem Sternalskim - psychiatrą rozmawia ks. Jacek Molka
43
DODATEK nie tylko dla SENIORA - profilaktyka
Nie ma stuprocentowej ochrony przed wirusem grypy. Ale szczepiąc się przeciwko grypie, możemy uniknąć powikłań i sprawić, że choroba będzie miała lżejszy przebieg - argumentują lekarze będący zwolennikami szczepień. Tym bardziej że - jak podkreślają - „na oko” grypy od zwykłego przeziębienia odróżnić się nie da.
44-45
LISTY DO „NIEDZIELI"
46
SPORT
O przygotowaniach i oczekiwanym zakończeniu listopadowego pojedynku z Władimirem Kliczką opowiada „Niedzieli” niepokonany polski pięściarz - Mariusz Wach w rozmowie z Martą Jacukiewicz
48
Niedziela bielsko-żywiecka
- Modlimy się, by w naszej ojczyźnie, w zjednoczonej i jednoczącej się Europie zwyciężały te wartości, za które życie oddał św. Maksymilian - powiedział bp Tadeusz Rakoczy podczas diecezjalnych obchodów 30. rocznicy kanonizacji męczennika z Auschwitz i patrona diecezji
Od Mszy św. w kaplicy kurialnej w Bielsku-Białej, 6 października rozpoczęła się Diecezjalna Sesja Misyjna. Celebrowało ją sześciu kapłanów, którym przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy
Marszu „Obudź się Polsko” w obronie wolności mediów i telewizji Trwam przeszedł w niedzielę 7 października br. ulicami Cieszyna.
Niedziela częstochowska
Do papieskich myśli nawiązał abp Wacław Depo w kazaniu, które wygłosił podczas uroczystej Eucharystii w bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny, rozpoczynającej Rok Wiary w naszej archidiecezji, 11 października o godz. 18.
Błogosławiony Jan Paweł będzie miał stałe miejsce w naszej pamięci i sercach. To dobrze, że często możemy przypominać jego piękną i wielką postać, postać błogosławionego i wspaniałego człowieka.
Nazaretanka - s. Marietta (Alicja Żelasko) z archidiecezji częstochowskiej w sierpniu br. wyjechała jako jedna z czterech pierwszych sióstr tego zgromadzenia na misje do Ghany, by tworzyć tam nową placówkę
Niedziela podlaska
Język świata rozmija się coraz mocniej z językiem wiary. Słowa brzmią podobnie, ale znaczą nieraz coś zupełnie innego. Chrześcijanin, jeśli chce zachować swoją tożsamość, musi zdać sobie sprawę z tego rozdźwięku i zmierzyć się z nim.
W dniach 23-30 września w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku odbyły się misje święte. Poprzedzały one rekonsekrację kościoła parafialnego. Uroczystości misyjne były przeprowadzone przez ojców Mirosława Lipowicza i Zbigniewa Majewskiego, redemptorystów z Krakowa.
Z ks. dr. Andrzejem Lubowickim, dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, rozmawia Edyta Hartman
Niedziela kielecka
21 września w Bykowni pod Kijowem prezydenci Polski i Ukrainy otwarli cmentarz upamiętniający 3435 Polaków - ofiary zbrodni NKWD z 1940 r. z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Z ramienia Kieleckiej Delegatury IPN w wydarzeniu uczestniczył również historyk Marek Jończyk - autor albumu „Zbrodnia Katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny”.
Stanisław Rodziński. Malarstwo” to najnowsza wystawa Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, pokazująca wybór reprezentatywnych dzieł artysty - sceny pasyjne oraz pejzaże z motywem domu.
Od 25 lat Marek Czwartosz pracuje wraz z żoną jako instruktor w Parafialnej Poradni Rodzinnej przy kościele św. Józefa w Kielcach. Są też Diecezjalnymi Doradcami Życia.
Niedziela małopolska
Ks. prof. Félix María Arocena Solano, wykładowca teologii liturgicznej z Uniwersytetu Navarra (Hiszpania) był jednym z prelegentów tegorocznych rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans” w Krakowie.
Wrośli w krajobraz blokowiska. Wypracowali określoną markę; są znani i pozytywnie postrzegani. Działają przy parafii pw. Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie
Co zrobić, by poznawać Boga nie tylko na sposób duchowy, emocjonalny, ale także ten rozumowy, intelektualny?
Niedziela lubelska
Kościół rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie ma już 600 lat. Uroczystości związane z jubileuszem rozpoczęcia budowy tej wyjątkowej dla miasta świątyni odbędą się w dniach 21-22 października.
Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa jest obecne w Polsce od 25 lat. Z tej okazji w Wąwolnicy i Lublinie odbyły się uroczystości jubileuszowe z udziałem abp. Stanisława Budzika i bp. Artura Mizińskiego.
W kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku, zbudowanym w ciągu zaledwie czterech lat „trudem rąk i hojnością serc”, została odprawiona pierwsza Msza św. 7 października uroczystej liturgii z obrzędem pobłogosławienia świątyni przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
Mszą św. pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego w katedrze legnickiej, 11 października br., rozpoczęły się obchody Roku Wiary.
O nowych inicjatywach podejmowanych w diecezji legnickiej w Roku Wiary - z ks. Bogusławem Wolańskim, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej - rozmawia Monika Łukaszów.
Niewielu chyba artystów może pochwalić się tym, że ich dzieła trafiają do muzeów, a tym bardziej do Muzeum Narodowego.
Niedziela łódzka
W czwartek 4 października kapłani łódzkiego prezbiterium zgromadzili się w bazylice archikatedralnej na modlitwie o świętość życia i pełnionej posługi duszpasterskiej z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów archidiecezji łódzkiej.
W sobotę 10 grudnia 2005 r. Stolica Apostolska wyraziła zgodę, aby św. Faustyna Kowalska została Patronką miasta Łodzi. Jej życie od wczesnych lat młodzieńczych związane było z tym miastem.
Odnalezienie drogi wiary, radość i odnowiony entuzjazm spotkania z Chrystusem to zadania, jakie wyznacza nam Benedykt XVI w rozpoczynającym się Roku Wiary.
Niedziela przemyska
Pod hasłem „Kościół Domem Wiary” rozpoczął się 6 października w Łańcucie II Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. Potrwa on do maja 2013 r.
Mój pobyt w Ekwadorze stał się faktem dzięki usilnym sugestiom ks. Zdzisława Rakoczego, który większość swojego życia kapłańskiego przeżył w tym kraju.
To nie jest koncert - takie motto przyświeca podczas występów zespołowi „Apostolos”, który zwyciężył podczas XIX Festiwalu Piosenki Religijnej „Przemyśl 2012”
Niedziela rzeszowska
30 września w parafii w Rudnej Wielkiej odbyło się dziękczynienie Panu Bogu za 100 lat parafii połączone z odpustem parafialnym ku czci patronki św. Teresy od Dzieciątka Jezus
O tym, jakie są cele ogromnego przedsięwzięcia duszpasterskiego związanego z Rokiem Wiary i jakie działania zostaną podjęte, aby je zrealizować
Sobota 29 września br. była dniem szczególnym dla wiernych parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wólce Niedźwiedzkiej. Przed stu laty bowiem rozpoczęła się tu posługa duszpasterska.
Niedziela sandomierska
Różaniec wciąż jest modlitwą żywą i młodą, czego dowodem jest podejmowanie tej modlitwy przez coraz to większe zastępy ludzi w każdym wieku
W Roku Wiary mMamy wziąć do rąk Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać, czego żąda od nas Pan - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz
Caritas Diecezji Sandomierskiej od 20 lat spieszy z pomocą potrzebującym. Jubileusz działalności zbiegł się z otwarciem w Sandomierzu wyremontowanego właśnie budynku obok kościoła pw. Ducha Świętego i Bramy Opatowskiej - Centrum Obsługi Turystycznej.
Niedziela sosnowiecka
Obraz Jezusa Miłosiernego witany przez miejscowych parafian przybył do kościoła św. Mikołaja w Targoszycach, który podczas peregrynacyjnej doby oświetlał blask 100 pochodni.
Rozmowa z nowym szefem "Niedzieli Sosnowieckiej"
Niedziela świdnicka
Trzecia niedziela października to Niedziela Misyjna rozpoczynająca Tydzień Misyjny, który w tym roku przebiega pod hasłem „Głosić wiarę z radością”.
Patrzymy dziś z radością na udane małżeństwa i rodziny, ale napełnia nas także ból, gdy widzimy małżeństwa rozbite, skłócone, nieszczęśliwe. Kryzys małżeństwa i rodziny widać dziś gołym okiem.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Ukoronowaniem ważnych dla diecezji rocznic jest inauguracja Roku Wiary. W czwartek 11 października w Pyrzycach nastąpił jego archidiecezjalny początek, który został równocześnie połączony z konferencją naukową: „Prymas August Hlond - duszpasterz i mąż stanu. Doniosłe Dziedzictwo”.
W dniach 6-7 października br. miało miejsce uroczyste dziękczynienie za 60 lat kapłaństwa ks. prał. Aleksandra Jaszczura.
Obecnie wielkim wyzwaniem stojącym przed każdym katolikiem jest troska o wiarę.
Niedziela toruńska
W dniach 12-15 września odbyła się pielgrzymka z parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Opiekunem był ks. prał. Stanisław Majewski
„Droga do jedności to droga dialogu, a nie przemocy” - powiedział ks. dr hab. Dariusz Zagórski, prof. UMK podczas otwarcia Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu, przypominiając słowa bł. Jana Pawła II.
Dni Formacyjne Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej w urokliwej jesienią scenerii Zamku Bierzgłowskiego są już tradycją. Celem tych spotkań jest ożywienie życia duchowego i społecznego Akcji Katolickiej.
Niedziela warszawska
Pomysł kiełkował długo. Bo szkoda, żeby byli stypendyści „Dzieła” stracili ze sobą kontakt, gdy już ukończą studia. I wreszcie jest: Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło zostało zarejestrowane i rozpoczyna działalność
Jezus Chrystus stoi przed naszymi drzwiami i puka. Wejdzie do każdego, kto mu otworzy - mówił bp Tadeusz Pikus podczas inauguracji Roku Wiary w archikatedrze warszawskiej
Coraz więcej samorządów namawia obywateli do płacenia podatków w miejscu zamieszkania. Pierwsza na ten pomysł wpadła stolica, ale to podwarszawskie Marki przebiły wszystkich atrakcyjnością nagród dla mieszkańców
Znany aktor Tadeusz Chudecki gra nie tylko w popularnym serialu „M jak miłość”. Często można go także zobaczyć na scenie „P jak parafia” w podwarszawskim Lipkowie
Niedziela wrocławska
Pod hasłem „Święta Jadwiga patronką domowego Kościoła i nauczycielką wiary” odbywały się tegoroczne uroczystości ku czci św. Jadwigi w Trzebnicy. Od 12 do 16 października trzebnicką bazylikę odwiedziły tysiące wiernych.
Wraz z rozpoczęciem w całym Kościele Roku Wiary we Wrocławiu rusza druga edycja spotkań organizowanych w ramach Inicjatywy Akademickiej „Fides et ratio”. Organizatorzy nazwali ten cykl wykładów „Wiara pod lupą”.
W polskich kościołach na 10 kobiet przypada zaledwie 6 mężczyzn. Co więcej, mają oni często opinię mało męskich, niezaradnych... Mężczyźni we Wrocławiu chcą to zmienić. Jak? Między innymi organizując trzeci już Marsz Mężczyzn.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W kaplicy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju Msze św. sprawowane są w dni powszednie i w niedziele, zawsze gromadząc sporą grupę wiernych. Dzieje się tak za sprawą patrona kaplicy - św. Ojca Pio.
22 września br. w Radrużu Muzeum Kresów w Lubaczowie zorganizowało trzy imprezy: plener malarski, widowisko o tatarskiej brance i koncert muzyczny.
Wchodząc w Rok Wiary - czas rozważań, modlitwy i umacniania więzi z Bogiem należy przyjrzeć się własnej wierze i temu wszystkiemu, co wynika z przynależności do Kościoła.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
11 października papież Benedykt XVI rozpoczął w Kościele Rok Wiary. Tego samego dnia zainaugurowano w naszej diecezji Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji.
13 i 14 października Diecezjalny Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji przeniósł się z Rokitna do Zielonej Góry. To miasto i jego kościoły - parafie stacyjne stały się miejscem głoszenia Jezusa Chrystusa. Ile charyzmatów - tyle sposobów
O poronieniu mówi się ostatnimi laty coraz częściej, choć nie zawsze we właściwy sposób. Rodzice nie radzą sobie z traumą, znajomi nie wiedzą, co zrobić. Gdzie szukać pomocy - radzi Dorota Halama, psycholog z Fundacji „Centrum Rodziny”