Reklama
Obserwator
5-7
9
temat numeru
Może to nie obecny papież jest spóźniony w ocenie sytuacji? Może on, podobnie jak jego poprzednicy, widzi coś, czego my nad Wisłą jeszcze nie dostrzegamy...
Papież Franciszek ani nie jest słaby, ani nie jest nieświadomą ofiarą moskiewskiej propagandy, co wydaje się, że sugeruje jednokierunkowa interpretacja polityczna.
10-13
14-15
życie kościoła
Wielu katolików w Chinach ma doświadczenie żywego spotkania z miłującym Bogiem. To jest właśnie siła, która daje nadzieję na przyszłość – mówi o. Jan, polski misjorarz pracujący w tym kraju.
Jesus, I trust in You – „Jezu, ufam Tobie”. Ta krótka modlitwa, która w języku polskim składa się tylko z trzech słów, połączyła ludzi w niezwykłej akcji ratowania życia.
16-19
zaproszenie
20
21
22-23
życie kościoła
24-25
sprawy rodzinne
Czym współczesna matka Polka różni się od mam, którymi kiedyś były nasze babcie i prababcie?
26-27
punkt widzenia
Władimir Putin próbuje zdestabilizować jak największą część świata, a kryzys żywieniowy jest elementem tej wojny – mówi Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Prezydent USA podpisał ustawę, która pozwala na dostawy broni na Ukrainę na takiej samej zasadzie, na jakiej otrzymywali ją alianci podczas II wojny światowej.
34-36
prasa zagraniczna
38
42-43
dobre rady
Nabywcy miodu gryczanego, mimo jego niewątpliwych wartości odżywczych, widząc płynną warstwę nad warstwą skrystalizowaną, wahają się z jego nabyciem. Czy mają rację?
Dlaczego tak wiele osób przegrywa z cukrzycą? Powodów jest kilka, to m.in. brak wiedzy i niechęć do zmian.
Polski Bon Turystyczny będzie ważny tylko do 30 września 2022 r. Bonem o wartości 500 zł można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
To opowieść o eremicie, który uczy, jak żyć na współczesnej pustyni.
3 maja 2022 r. został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy – o wartości 8 zł – emisji „Patroni Polski”.
Mało które z form artystycznego wyrazu tak jak film i muzyka uwielbiają wszelkie rankingi i zestawienia. Nic dziwnego, show-biznes – czy to ten ogólnoświatowy czy nasz polski – uwielbia wyścigi.
53-65
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 14, 23-29)
Jako młody kapłan pracował w nuncjaturze w Warszawie. Był pierwszym papieżem, który odbył podróż samolotem.
III-VIII
Niedziela Plus
Macierzyństwo to największa przygoda i nie lada wyzwanie dla kobiety. Łatwiej je realizować przy wsparciu tych, które myślą i czują podobnie. Jak w białostockim Stowarzyszeniu Dobry Moment.
W majowych wędrówkach po maryjnych sanktuariach w tym tygodniu zapraszamy do diecezji radomskiej.
Wydarzenie pod nazwą „Czytamy Słowo Życia” zwieńczyło XIV Tydzień Biblijny w archidiecezji gdańskiej.
„Ja tu jestem” – to hasło nocnego czuwania młodzieży, które odbywało się w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Piaskach.
Koncerty Maryjne z Różą.
W Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczął się cykl dekanalnych pielgrzymek do katedry opolskiej, które zostały zaplanowane z okazji złotego jubileuszu diecezji.
Biskup Damian Bryl poświęcił nowo wybudowaną grotę Matki Bożej Lurdzkiej.
Główną intencją pielgrzymki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie było jubileuszowe dziękczynienie.
W Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” odbył się Dzień Wdzięczności i Solidarności z Ukrainą.
Bitwa o Monte Cassino, zwana też bitwą o Rzym, była jedną z najbardziej krwawych w czasie II wojny światowej. Okupiona przez Polaków ogromną daniną krwi stała się symbolem heroicznej odwagi i wytrwałości.
Do diecezji kijowsko-żytomierskiej dotarł transport z darami, którego organizatorem było Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka”.
Rozstrzygnięto XIII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej.
Sporo atrakcji czekało na odwiedzających w noc 14 maja pocysterskie opactwo.
Już po raz 30. wiosna w Mikołowie zakwitła cudownymi dźwiękami, a świątynie zamieniły się w sale koncertowe.
Konferencja naukowa z okazji 50-lecia diecezji.
Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa.
Członkowie dzieła „Oremus” pielgrzymowali do sanktuarium na Górze św. Anny.
Biskup Marek Solarczyk przewodniczył Wielkiemu Odpustowi Fatimskiemu.
Niedziela bielsko-żywiecka
Głębokie spotkanie z Maryją owocowało zawsze nadzieją i umocnieniem. Życzę, aby takie doświadczenie stało się waszym udziałem – mówił w Rychwałdzie o. Marian Gołąb OFMConv.
Z o. Markiem Gromotką OCD rozmawia Mariusz Rzymek.
Co wydarzyło się w parafii św. Stanisława BM w Łodygowicach Górnych.
Niedziela częstochowska
Chodząc po ulicach Zawiercia, doświadczam ogromnej ludzkiej życzliwości – mówi ks. Tomasz Nowak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki.
Noszę swoje krzyże, ale czuję, że jak ofiaruję cząstkę cierpienia Maryi, to jestem mocniejsza – zwierza się Teresa, mieszkanka Mstowa.
Czy chcesz coraz lepiej poznawać tajemnicę zbawienia, uobecnianą w liturgii? – pytał w seminaryjnym kościele kandydatów na ceremoniarzy abp Wacław Depo.
Niedziela podlaska
Blisko 70 katechetów przybyło do Drohiczyna, aby wziąć udział w spotkaniu synodalnym w ramach trwającego w Kościele Powszechnym Synod Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.
Poszczególne duszpasterstwa naszej diecezji przygotowały cały szereg wakacyjnych propozycji dla dzieci i młodzieży w taki sposób, by każdy, kto tylko zechce, znalazł coś dla siebie.
W niedzielę rozpoczynającą kwartalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące z Jarosławem Smuniewskim rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Życie jest cudem, macierzyństwo jest cudem. 26 maja w Dzień Matki i życzeń dla mam, może warto postawić sobie pytanie, co by było, gdybyś mnie nie chciała?
Dwadzieścia pięć lat temu w diecezji kieleckiej zagościł Apostolat Maryjny. Przez ćwierć wieku setki kobiet i mężczyzn żyje według dewizy „Wszystko dla Niepokalanej”.
Ten przydomek ks. Władysław Siarkowski zawdzięcza temu, że w istocie łączył posługę duszpasterską z pasją badawczą. Jego dokonania pozostają nadal bardzo cennym źródłem dla etnologów, etnografów i antropologów badających Kielecczyznę.
Niedziela małopolska
Jest pan również historykiem, bowiem walka o prawdę o zbrodni katyńskiej w ogromnym stopniu zdominowała pana życie – powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając Order Orła Białego.
Blisko 50 osób regularnie uczestniczy w spotkaniach tej młodej wspólnoty. A grupa ciągle rośnie… Jaka jest tajemnica sukcesu nowego duszpasterstwa? Ksiądz Marcin Pikul z parafii w Nawojowej wyjaśnia…
Pokazujemy ludzi, którzy piszą na nowo przypowieść o miłosiernym samarytaninie – powiedział Marcin Mikos, rozpoczynając galę.
Niedziela lubelska
Ojciec Święty Franciszek za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Lubelskiej przekazał na Ukrainę samochód.
Ulicami Lublina przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.
O opiece zdrowotnej z dr Magdaleną Czarkowską, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, rozmawia Urszula Buglewicz.
Niedziela legnicka
Już po raz 9. do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyła pielgrzymka motocyklistów. Tym samym sezon motocyklowy został uroczyście zainaugurowany.
W parafii Ocice 12 czerwca zostanie poświęcony i oddany do użytku dom pamięci o ks. Antonim Dujloviciu, chorwackim kapłanie.
Stowarzyszenie Wiara-Rodzina-Życie zaprasza na Święto Rodziny, które odbędzie się 11 czerwca w Bolesławcu. Będzie to czas wspólnej modlitwy, uwielbienia, a także śpiewu, radości oraz świadectw.
Niedziela łódzka
Bóg otwierał drzwi do wiary rękami Wandy Malczewskiej, a ona sama przechodziła przez nie jako pierwsza – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas archidiecezjalnej pielgrzymki do grobu Czcigodnej Sługi Bożej.
Szesnaście osób w kryzysie bezdomności wzięło udział w jubileuszowej pielgrzymce do Rzymu zorganizowanej na zakończenie obchodów 100-lecia archidiecezji łódzkiej.
W każdy majowy wieczór w Bechcicach Parceli rozbrzmiewają modlitwy i pieśni ku czci Matki Bożej.
Niedziela przemyska
Jak co roku Ruch Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej proponuje swoim członkom udział w wakacyjnych rekolekcjach formacyjnych. Zaproszenie dotyczy zarówno dzieci, młodzieży, jak i małżonków i dorosłych.
O Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej oraz peregrynacji Obrazu Serca Pana Jezusa, z abp. Adamem Szalem, metropolitą przemyskim, rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Z Ewą Gryc, asystentką kierownika projektu Caritas „Młodzi samodzielni”, rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
W rzeszowskiej farze 9 maja uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz, patronce polskich nauczycieli.
Ksiądz prał. Stanisław Słowik otrzymał statuetkę Miłosiernego Samarytanina.
Łukawiec położony jest niedaleko Rzeszowa. To wieś z wielowiekowym rodowodem.
Niedziela sandomierska
Jubileusz 40-lecia obchodziło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tarnobrzegu.
Każdy z nas żyje w określonym środowisku, miejscowości, dzielnicy, rodzinie. Wśród osób nam serdecznych, obojętnych, czasami jednak wrogo nastawionych. Chcąc nie chcąc swoimi działaniami przyczyniamy się niejako do kształtowania najbliższego otoczenia.
W Tarnobrzeskim Centrum Seniora odbyła się oficjalna inauguracja Karty oraz prezentacja korzyści, na jakie mogą liczyć jej posiadacze.
Niedziela sosnowiecka
W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi odbyły się uroczystości odpustowe.
Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił tablicę upamiętniającą powstańców śląskich i mieszkańców Zagłębia, którzy im pomagali.
W przeddzień liturgicznej uroczystości głównego patrona Polski św. Stanisława, doroczne święto przeżywało Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika Komandorii Zagłębiowskiej.
Niedziela świdnicka
Po wielu latach przygotowań i formacji świdnicki „Dom Ziarna” posyła kolejnych kapłanów do pracy duszpasterskiej wśród wiernych potrzebujących Chrystusa.
Przez całą dobę w świdnickim Kościele Pokoju trwało artystyczne czuwanie, będące sprzeciwem wobec agresji Rosji na Ukrainę.
Uroczyste błogosławieństwo biskupa świdnickiego zakończyło okres przygotowania kilkudziesięciu kandydatów do pełnienia nowych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Parafia św. Ottona tak, jak inne wspólnoty, włączyła się w bezpośrednią pomoc Ukraińcom.
W kolegiacie św. Mikołaja Biskupa miała miejsce niezwykła uroczystość.
Zmarła zaledwie dziesięć lat temu. Ciągle żyje w naszej pamięci i z roku na rok poszerza się grono czytelników Świadectwa i Słowa pouczenia. Dorota Lenczewska wspomina szczecińską mistyczkę.
Niedziela toruńska
Już wkrótce usłyszymy ich, głoszących Słowo Boże. Może to właśnie dzięki nim odetchniemy z ulgą, przyjąwszy rozgrzeszenie. Może to właśnie oni staną na głowie, by młodzi z parafii na końcu świata pokochali Chrystusa i odkryli własne powołanie.
Wśród nagrodzonych I Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej Surrexit Vere były chóry z diecezji toruńskiej.
Kim jest pasterz? Jakie niebezpieczeństwo czeka na owcę, która oddala się od stada? Dlaczego dobry pasterz zostawia pozostałe owce i idzie szukać tej jednej zagubionej?
Niedziela warszawska
O cudownych uzdrowieniach za wstawiennictwem świętej z Cascii, opiece nad parafią w czasie pandemii i fenomenie kultu patronki spraw trudnych i beznadziejnych z ks. kan. Pawłem Sobstylem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Chcą się spotkać, wymienić doświadczenia, złożyć świadectwa. W sanktuarium na Kole odbywa się X Krajowe Forum Wieczystej Adoracji.
Człowiek, którego życiorys splótł się z bardzo trudną dla Polski epoką historyczną, to doskonały wzorzec dla współczesnych. Beatyfikowany w 2021 r. Stefan kard. Wyszyński na wniosek mieszkańców zostanie patronem Legionowa. Uroczystości odbędą się 28 maja.
Niedziela wrocławska
Do parafii Trójcy Świętej przybył abp Mieczysław Mokrzycki, który podczas Eucharystii przekazał relikwie św. Jana Pawła II.
Zespół Szkół Salezjańskich „Don Bosco” świętuje jubileusz 5-lecia. O tym, co udało się przez te pięć lat zbudować, o odkrywaniu i kształtowaniu talentów z dyrektorem ks. Jerzym Babiakiem rozmawia Magdalena Lewandowska.
Święta Rita z Cascii cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Żona, matka, wdowa, siostra zakonna i wielka mistyczka – ciekawi i zachwyca.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Jednostka OSP z Aleksandrowa Drugiego obchodziła uroczysty jubileusz 100-lecia swojego istnienia.
Na ołtarzu złóżmy Matce Bożej to, co było w przeszłości, a przede wszystkim zawierzmy całą naszą przyszłość – powiedział ks. kan. Andrzej Stopyra podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Łaskawej.
To spełnienie marzeń tutejszej społeczności – powiedział Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj podczas otwarcia nowo wybudowanej świetlicy.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Nasza diecezja ma dwóch nowych diakonów. Święceń udzielił im bp Tadeusz Lityński w zielonogórskiej konkatedrze 14 maja.
Biblia wskazuje nam drogi, którymi powinniśmy iść, aby spotkać Boga. Abyśmy poznali Jego, a przez to poznali siebie, a w konsekwencji abyśmy byli szczęśliwi – mówi Sławek Baszko z zielonogórskiej Fraterni Franciszkańskiej „Effatha”.
„Małżeństwo to długa rozmowa, która trwa za krótko” – pod tym hasłem kryją się wakacyjne rekolekcje w Łagowie. Domowy Kościół zaprasza!